btbilgi

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Samsung, çok farklı alanlara yayılmış olan imparatorluğunu yenilikçi fikirlerle beslemeye devam edecek. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, gelecek 3 yıl içinde Ar-Ge harcamaları için 161 milyar dolarlık bir bütçenin harcanması beklenmekte. Bu bütçenin yaklaşık 116 milyar dolarının sadece Güney Kore sınırları içinde kullanılacağı bilgisi verilmiş. Bütçenin büyük kısmı yeni elektronik teknolojileri geliştirmeye, sürdürülebilirlik projelerine ve bunların hepsini gerçekleşleştirecek yeni personele harcanacak.

Samsung halen 320 bin’den fazla çalışana sahip bir şirket. Bütçenin ayrıldığı 3 yıl içinde buna en az 40 bin yeni çalışanın eklenmesi planlanmakta. Daha bu rakama önceki planlama aşamalarından gelen ve dünya çapında iş alınması beklenen 20 bin kişi dahil bile değil. 3 sene sonunda küresel toplamda Samsung, iş ortakları ve direk dağıtım kanalları dahil firma yaklaşık 700 bin kişiye iş imkanı sağlıyor olacak.

Güney Koreli devin en çok ilgi gösterdiği alanlar 5G iletişim teknolojileri, yapay zeka, otomotiv ve biyolojik kökenli ilaç endüstrisi. Her ne kadar firma elektronik alanında liderlerden biri de olsa, bu planlar farklı konularda yapılacak yatırımlara işaret etmekte. Samsung’un sırf bu dört alanda yapacağı Ar-Ge yatırımının en az 22 milyar dolar olacağı rapor edilmiş. Bütçenin kullanımında ilk hedeflerden birinin, 1.000 civarı yapay zeka uzmanı ve personelinin işe alınacağı olduğu aktarılmakta. Firma bu şekilde tüm elektronik, altyapı ve servis projelerine yenilikçi yapay zeka desteği vermeye kararlı olduğunu kanıtlıyor.

Otomotiv ve otonom araçlar da bir başka odak noktası. Yapay zeka teknolojileri ile büyük ölçüde örtüşen bu alanda Samsung SOC (system-on-chip) çözümleri, araç içi ekranlar ve araçlar arası 5G kablosuz iletişim teknolojileri geliştirmeyi planlıyor. Eğitim teknolojileri konusunda da yatırım yapmayı planlayan firma, gelecek 5 yıl içinde Güney Kore’de yeni eğitim uygulamaları devreye sokacak. Ayrıca gelecek 5 yıl içinde 10 bin öğrenci ve iş arayan kişinin bu sistemler üzerinden çeşitli teknoloji eğitimleri alması hedeflenmekte.

Samsung’un dağıtım partnerleri ve iş ortakları da finansal destek görecek kesimlerden. Firma sırf iş ortaklarıın finansal sorunlarının daha kolay çözülebilmesi için 3,5 milyar dolarlık bir fon oluşturmuş. Dönemli ve yıllık hedeflerini tutturan partnerlere çeşitli ödüller ve teşvikler verileceği belirtilmekte. Bunun dışında duyurulan ‘Smart Factory’ (Akıllı Fabrika) programı, küçük ve orta boyuttaki şirketlere üretim kapasitelerini geliştirmek için gerekli altyapıyı sağlayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.