btbilgi

Rüzgar ve güneş enerjisi, dünya üzerindeki yenilenebilir enerji kaynakları arasında en popüler olan ikisi. Onları biyoenerji ve hidroenerji takip ediyor. Dalga enerjisi ise teorikte aynı rüzgar ve güneş gibi sınırsız bir diğer kaynak olmasına rağmen, çoğu zaman sistemlerin kurulmasındaki sıkıntılar yüzünden her lokasyonda rahatça kullanılamamakta. Fluventum ismi verilen yenilikçi bir santral tipi ise rüzgar ve dalga enerjilerini birleştirip, ikisinin en verimli yanlarından beraberce faydalanmamızı sağlayabilir.

Fluventum projesi, halen varolan ve çeşitli yerlerde kullanılan ‘Ideol’ sistemine dayanmakta. Ideol bir yüzen açık deniz rüzgar türbini teknolojisi içeriyor. Bu konseptten yola çıkan mühendisler Felix Theurer ve Yannick Apfel, sisteme dalga enerjisi de ekleyip Fluventum’u yaratmışlar. Bu iki enerji türünün aynı anda kullanılması büyük bir sinerji oluşturmakta. Aynı anda iki sistem birden kullanıldığında tek şebeke bağlantısı yapılması, ulaşım ve kurulum maliyetlerinin düşürülmesi, bakım maliyetlerinin düşürülmesi mümkün olmakta.

Rüzgar ve dalga enerjisi beraber daha güçlü: FluventumAlmanya’daki Münih Teknik Üniversitesi’nden çıkan bir yenilenebilir enerji projesi olan Fluventum, denizde oluşan dalgaların yükselip alçalması ile kapalı bir odada basınç yaratma prensibi üzerine kurulmuş. Rüzgar türbinlerinin tabanındaki beton yapıların içinde denize açık odalar var. Bu odalarda yükselip alçalan su seviyesi, odanın üzerindeki kapalı jeneratör yapılarına basınç oluşturuyor. Bu basınç da simetrik şekilde yerleştirilmiş dört jeneratörü döndürecek bir hava akışı yaratmakta. Dalga türbinlerinin hava akışı akışının yukarıdaki rüzgar türbinini etkilememesi için de dalga türbinleri yatay şekilde yerleştirilmiş.

Fluventum birimlerinde üretilen elektrik iki farklı sistemden gelmesine rağmen, tek kablo ile anakaradaki şebekeye iletilebilmekte. Böylece hem bir seferde üretilen güç miktarı artmakta, hem de maliyetler ciddi şekilde azaltılmakta. Türbin yapılarının güçlü fırtınalarda bile ayakta kalacağı, dalgalardan etkilenmediği ve türbinlerin aşırı zorlanmaması için basınç ayarlaması mekanizmasına sahip olduğu verilen teknik bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.