btbilgi

Alman otomotiv firması Audi ve telekom teknolojileri şirketi Ericsson, otomotiv üretiminde 5G teknolojisinin kullanılmasına öncülük etmeyi planladıklarını duyurdu. İki şirket, Almanya’nın Ingolstadt kentinde bulunan Audi’nin genel merkezinde bir araya gelerek bir dizi faaliyet gerçekleştirmek için anlaşma yaptılar. Bu faaliyetler en yeni iletişim teknolojisi olan 5G’nin otomotiv üretiminin yüksek taleplerini karşılayacak şekilde kullanılması üzerine olacak.

5G iletişim teknolojileri günümüzdeki mobil ağların performansını, tüketicilerin ve endüstrilerin gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde artıracak. Yaygın 5G ağları öncelikle tüketicilere daha iyi ve daha hızlı bir geniş bant deneyimi sunacak. Konunun iş tarafında ise ağa bağlı araçlardan akıllı fabrikalara kadar birçok alanda yeni uygulamalar yaratılmasında kullanılacak.

5G çözümleri giderek daha esnek ve karmaşık üretim süreçlerine sahip olan Endüstri 4.0 için gerekli olan birçok ağ özelliğine sahip. Daha güvenli kullanılabilirliğin yanı sıra, daha hızlı veri aktarım oranları ve daha yüksek ağ kapasitesi verebilmekte. Cihazlar arasındaki veri aktarımında sağlanan çok düşük gecikme süreleri, fabrika sistemindeki farklı ekipmanlar arasında hızlı yanıt süreleri sağlayabiliyor.

Audi ve Ericsson’un vardığı anlaşmaya göre önümüzdeki aylarda her iki şirketin uzmanları, Almanya’daki “Audi Üretim Laboratuvarı”nın teknik merkezinde 5G teknolojilerinin entegrasyonu amacıyla saha testleri gerçekleştirecekler. Projenin ilk aşamasında otomobil gövdesi yapımında yaygın olarak kullanılan bir teknik olan tutkallama uygulamasında kablosuz bağlantılı üretim robotlarını kullanarak, gecikme odaklı bir uygulama test edilecek.

Gaimersheim’daki teknik merkezde planlanan altyapı Audi‘nin Ingolstadt’daki fabrikasını ve diğer tesislerini yansıtan, simüle edilmiş bir üretim ortamında 5G teknolojilerinin uygulanmasını içerecek. Laboratuvara 5G teknolojisinin erken dağıtımını mümkün kılan açık bir deneme tesisi olan Ericsson Kavram Kanıtlama (Proof-of-Concept – PoC) ağı kurulacak. Bu ağ üretim bileşenlerinin WiFi, WLAN veya kablolu (Ethernet) bağlantıları da dahil, kullanımda olanlara alternatif veya tamamlayıcı teknolojilerle entegre olmak üzere tasarlanmış. İki dev Ingolstadt tesisine ek olarak, diğer grup fabrikalarında da 5G’nin kullanım olanaklarını araştırıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.