btbilgi

Günümüzde dünya çapında şirketlerin, kurumların ve cihazların ürettiği tüm verileri toplamak büyük bir iş. Bunun da ötesinde toplanan verilerin güvenli şekilde saklanması ve işe yarar biçimde analiz edilmesi gerekli. BT endüstrisinin en önemli iş kollarından biri olan büyük veri çalışmaları için İstanbul’da özel bir eğitim ve araştırma merkezi var. Bu merkez Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) bünyesinde faaliyet gösteren BAU Big Data Merkezi.

Tam adı “İstanbul Big Data Eğitim ve Araştırma Merkezi” olan tesis, teknolojik anlamda her an gelişen ve değişen dünyada ortaya çıkan binlerce verinin işlenmesi ve korunması alanında projeler geliştirmekte. 2018’in Haziran ayında açılan merkezde büyük veri analizi konusunda akademik ve sektörel çalışmalar yaparak, bu konude ülkeye ve BT sektörüne faydalı olmak amacıyla kurulmuş.

Büyük veri çalışmaları için merkez: BAU Big Data MerkeziBAU Big Data Merkezi Müdürü Yücel Batu Salman, tesisin amacını şu sözlerle özetlemekte: “Bu program kapsamında ders veren öğretim üyeleri, akademik alanda tanınmış bilim insanlarından ve sektörlerinde uzmanlaşmış yönetici ile iş insanlarından oluşmaktadır. Amaç; öğrencilere eğitimleri sırasında sadece bilimsel alandaki yeni yaklaşımları değil, iş dünyasında ve sosyal alanda yaşanan gelişleri aktarmaktadır. Dersler sırasında sıklıkla interaktif yöntemlerle, vaka çalışmalarına ve uygulamalara yer verilmektedir. Eğitimleri sırasında aynı sıraları paylaşan kişilerin kariyer basamaklarını tırmanırken de birbirine destek olmalarını sağlayacak sosyal ortamlar yaratılmaktadır.”

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle kurulan BAU Big Data Merkezi, üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde aktif olan büyük veri analitiği ve yönetimi yüksek lisans programına destek olarak başlatılmış. Yüksek lisans programı halen 100 civarı öğrenci ile devam etmekte. Bu merkez ise araştırmalar yapılacak, uygulamalar geliştirilecek ve firmalarla iş birlikleri oluşturulacak bir tesis olması için planlanlanmış. Hem öğrencilerin pratik yapabilecekleri bir eğitim merkezi, hem de projeler hazırlanacak bir araştırma merkezi olarak kullanılmaya başlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.