btbilgi

Enerji sektörü açısından haftanın en önemli haberi Bloomberg New Energy Finance (BNEF) sitesinden geldi. BNEF tüm dünyada kurulu enerji santralleri yatırımlarını takip etmekte ve veritabanlarını devamlı güncellemekte. Bu hafta yapılan duyuruya göre, güneş ve rüzgar enerjisi kurulumları sonunda 1.000 gigawatt’a (yani 1 terawatt) ulaştı ve geçti.

BNEF güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarının toplamda 1 TW sınırını Haziran ayının sonunda geçtiğini duyuruyor. Saptanan rakam 1.013 GW ve bu miktar yüzde 54 rüzgar ve yüzde 46 güneş olarak ikiye ayrılabilmekte. Yayımlanan ‘World Reaches 1,000GW of Wind and Solar, Keeps Going’ (Dünya 1.000 GW’lık Güneş ve Rüzgar Enerjisine Kavuştu, Yola Devam) isimli raporda, bu iki yenilenebilir enerji kaynağının 2000 yılından beri toplamda 65 kat ve 2010’dan beri 4 kat büyüdüğü bilgisi de verilmekte.

Güneş enerjisinin yıllar içindeki hızlı gelişimi raporda dikkat çekilen noktalardan biri. 2007 yılında dünya çapında sadece 8 GW’lık güneş enerjisi kurulumu ve 89 GW’lık rüzgar enerjisi kurulumu mevcutmuş. O dönemde küresel güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarının sadece yüzde 8’ini güneş santralleri oluştururken, şimdi toplamın yüzde 46’sını oluştumaktalar. Bu da 10 yıl içinde yüzde 57 oranında büyüme anlamına gelmekte.

BNEF raporunda 1 TW kapasiteye ulaşmak için toplamda 2,3 trilyon dolar harcandığı tahmini verilmiş. Fakat ikinci terawatt kapasiteye ulaşmanın bundan çok daha aza malolacağı da öngörülmekte. Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki gelişmeler ve yenilikçi yaklaşımların çok büyük fiyat düşüşlerine yol açabileceği öne sürülüyor. Bloomberg’in ‘New Energy Outlook 2018’ genel enerji raporunda gelecek 5 yıl içinde güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarının 1,23 trilyon dolara ulaşabileceği aktarılmış. Yani 2 TW kapasiteye tahminlerden çok daha hızlı ulaşılması mümkün. BNEF toplam 1,1 TW kapasiteye bile 2018 sonunda ulaşılacağı tahminini yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.