btbilgi

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz siber güvenlik krizlerinden birini Tayvanlı TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) firması yaşadı. Apple’ın ve Qualcomm’un en büyük parça üreticilerinden olan TSMC geniş çaplı bir virüs saldırısı sonucunda birçok fabrikasını geçici olarak durdurmak zorunda kaldı. Her ne kadar çok fazla detay verilmemiş olsa bile, bu geçici durumun firma için büyük bir darbe olduğu kesin. Bunun sebebi, Apple’ın bu sene yeni piyasaya süreceği iPhone akıllı telefonlarının kilit bazı çipsetlerinin bu firma tarafından üretiliyor olması.

Bloomberg tarafından verilen bilgiye göre TSMC firmasının fabrikalarında iPhone’ların ana işlemcileri dahil bazı önemli parçaları üretilmekte. Virüs saldırısı sonucunda fabrikalardaki bazı üretim bandı uygulamaları etkilenmiş. Üretimin durduğu bazı fabrikalarda gerekli temizlik işlemlerinin tamamlandığı, bazılarında ise üretime Pazar akşamı veya Pazartesi geçileceği bilgisi verilmekte.

TSMC resmi açıklamasında, CFO Lora Ho durumu şu şekilde ifade ediyor: “TMSC daha önce virüs saldırılarına maruz kalmıştı, fakat ilk kez üretim bantlarını etkileyecek çapta bir saldırı ile karşılaşıyoruz. Bazı fabrikalarda üretim kısa süre içinde normale döndürülmüş durumda. Diğerlerinin ise en geç bir gün içinde normal üretime geri dönmüş olmalarını hedefliyoruz.”

CFO Ho’nun açıklamasında fabrikalardaki üretim durmasının tüm diğer operasyonlara ve teslimatlara etkisi, iPhone parçalarının üretiminin saldırıdan ne miktarda etkilendiği veya saldırının yıllık karlılığa negatif sonuçları gibi hassas konuların ele alınmadığına dikkat çekilmekte. TSMC 2018’in Mayıs ayında verdiği bilgi ile 7 nanometre üretim teknolojisi içeren Apple A12 işlemcilerinin seri üretimine başladığını duyurmuştu. A12 işlemci 2018 Eylül ayında Apple’ın tanıtması beklenen yeni iPhone modellerinde kullanılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.