btbilgi

En yeni akıllı telefonlar, yapay zekanın kullanım alanlarının artması konusuna mükemmel bir örnek. Akıllı telefonun fotoğrafı çekilmesi istenen bir görüntüyü taraması ve buna uygun ayarlar sunması veya dijital  asistanların sesli komutları daha başarılı şekilde anlamaları gibi noktalar, yapay zekanın kendini farkedilir biçimde göstermeye başladığı yerler. Fakat yapay zeka uygulamaları hem güç, hem de artan enerji tüketimi anlamına geliyor. Huawei gibi üreticiler sırf bu yüzden telefonlara koydukları yapay zeka özelliklerini, P20 Pro modelindeki gibi özel işlemciler ile destekliyorlar.

Burada önemli bir ayrından bhsetmek gerekiyor. Akıllı telefonlardaki yapay zeka uygulamaları en yeni cihaz modellerine kadar hep bulut üzerinden çalışmaktaydı. Yani yapılması gereken işlem akıllı telefon tarafından kaydediliyor, mobil internet üzerinden merkeze yollanıyor ve orada tanımlanıp, işlemden geçirilip sonuç geri akıllı telefona yollanıyor. Özellikle dijital asistanların çalışmasında bu sistem hala geçerli. Ama artık yapay zekanın lokalde de yapabileceği bazı görevler var, bunları cihazın kendi içinde halletmek daha hızlı işlem anlamına gelmekte.

Başka bir açıdan bakılırsa, bulutun hesaplama gücü neredeyse sınırsız ama internet erişiminiz kesildiğinde yapay zeka çalışmaz hale geliyor. Ayrıca toplanan verilerin cihaz dışında bir yere işlenmesi için gönderilmesi veri gizliliği ile güvenlik problemlerine de yol açabilmekte. Günümüzde veri güvenliğinin tüketiciler ve markalar açısından ne kadar önemli hale geldiği düşünülürse, işlemleri akıllı telefon içinde tamamlamanın önemi daha iyi anlaşılabilir.

Huawei ve başka üreticiler de buna dayanarak yapay zeka işlevlerini cihazların içine taşıyorlar. Bu seçim sonucunda, yapay zekanın dahil olduğu işlem süreçlerinde hız sınırlaması da gerekmiyor, sürekli bir ağ bağlantısı da. Veri işleme için verilerin telefondan dışarı çıkmaması da gizlilik ve güvenlik konusunda tam koruma sağlamayı garantiliyor. Kullanıcı telefonun belleğinde kayıtlı herhangi bir dosyaya olduğu gibi, yapay zekaya her zaman ve her yerden erişebilir.

P20 Pro modelinde Kirin 970 ana işlemci dışında cihaza gömülü olan hızlı NPU çipseti işte bu görevi üstlenmekte. Kirin 970 işlemciler benzer güçte rakipler ile yapılan karşılaştırma testleri sonucunda yüzde 20 ile yüzde 33 arasında değişen avantaj sağlıyor. Yapay zeka işlemlerinin belli bir kısmının cihazda tamamlanması da kullanım şartlarına bağlı olarak 50 kata varan enerji tasarrufu sunabilmekte.

Huawei dev bir teknoloji firması olduğu için hem işlemcilerini, hem de yapay zeka çipsetlerini kendi üretmekte. Bu da firmaya cihazlardaki yazılım ve donanım optimizasyonu en üst seviyeye çıkartma şansı vermekte. Firma yazılım geliştiricilerin P20 Pro modelindeki yapay zeka özelliklerine erişebilmesi amacıyla da özel API’ler (Application Programming Interface, yani uygulama programlama arayüzü) sağlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.