btbilgi

Çin’de 1,4 milyar insan ve çok sıkı bir hükümet bulunmakta. Hükümet vatandaşları tüm zamanların en gelişmiş gözlem teknolojileri ile kontrol altında tutmaya çalışıyor. Konserlerde yüz tanıma teknolojileri ile suçlu aramaktan, polis görevlilerine kontrol noktalarında artırılmış gerçeklik gözlüğüyle tarama desteği vermeye kadar çok farklı yöntemler devreye sokulmakta. Ayrıca tüm vatandaşlardan toplanan veriler ile ülke çapında bir “sosyal kredi puanı” uygulamasının kullanıldığını da biliyoruz. Bunlara şimdi de kuş şeklinde drone araçları ile farkettirmeden gözlem eklenmiş.

Business Insider’ın verdiği bilgiye bakılırsa “Kumru” (Dove) kod adlı projede kullanılan gözlem droneları birer kuş biçiminde. Hatta şüphe çekmemek için kanat bile çırpabiliyorlar. Cihazları inceleyen uzmanlar bu droneların bir kuşu yüzde 90 doğrulukla simüle edebildiğine inanmakta. Ayrıca drone gerçek bir kuş gibi dalışa geçmekte, havalanmakta, hızlanmakta ve az ses çıkartmakta deniliyor. Bu da yerden bakıldığında yüksek mesafedeki aracı gerçek bir kuştan ayırt etmeyi çok zor hale getirmekte. Projenin halen Xi’an’daki Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi’nde yürütüldüğü ve 2 bin saati geçen testler yapılmış olduğu bilgisi verilmiş.

Çin’deki Xinjiang ve yakın bölgelerde denemeleri devam etmekte olan kuş drone araçlarının 200 gram ağırlığa ve 50 santimetrelik kanat açıklığına sahip olduğu belirtilmekte. Araçlar yaklaşık saatte 40 kilometre hızla uçabiliyor ve havada 30 dakika kalabiliyor. Her drone araçta uçuş kontrol sistemi, GPS ve uydu bağlantısı bulunduğu da CNET sitesi tarafından aktarılmakta. Tek sorun ise bir çarpışma sensörü bulunmaması denilmekte. Yani drone yere yakın mesafelerde uçmaya çalıştığında ağaçlara veya direklere çarpabiliyor. Ayrıca küçük boyutu ve düşük ağırlığı yüzünden sert rüzgarlı havalarda kullanılması da pek mümkün değil.

Uzmanlar bu aracın, vatandaşların kişisel haklarına şimdiye kadarki tüm yöntemlerden daha büyük bir müdahale olduğunu savunuyorlar. Çin hükümetinin her sene yepyeni ve bir öncekinden daha gelişmiş bir gözlem teknolojisi uygulaması, toplum huzurunu neden göstererek bile olsa endişleler yaratmaya devam etmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.