btbilgi

Eğer tablet bilgisayar cihazlarının satışlarındaki düşüşler ve küresel tablet pazarının zayıflaması ile ilgili haberleri uzun süredir duyduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda yanılmıyorsunuz. Araştırma firması IDC’nin en yeni raporuna bakılırsa, durum hiç de parlak değil. Tabletlerin satışları 15 çeyrek boyunca düşüş göstermekte ve yıldan yıla satışlarda ciddi kayıplar var. 2018’in ikinci çeyreğinde büyüme gösteren sadece iki marka var, Apple ve Huawei.

IDC raporunda 2018’in ikinci çeyreğinde dünya çapında 33 milyon adet tablet cihazı piyasaya sürüldüğü aktarılmakta. Bu rakam 2017’in aynı çeyreğine göre yüzde 13,5 azalma ifade ediyor. Dikkat çeken şey ise, bu raporda Microsoft’un Surface serisi cihazlarının ve çıkartılabilir klavyeli tüm ürün serilerinin de dahil edilmiş olması. Yani bu yenilikçi ve popüler ürün çeşitleri bile bu pazarın zayıflamasını durdurmaya yetecek kadar satılmıyor.

Rapora göre 2017’nin son çeyreğine kadar yıllık tablet pazarı düşüşlerinin tek haneli rakamlarda olduğu, fakat 2018’in ilk iki çeyreğinde çift haneli rakamlara çıktığı da belirtilmekte. Her ne kadar durum bu pazar için çok iyi görünmese de, IDC araştırma analisti Jitesh Ubrani raporda pazarın geleceğini o kadar da kötü görmediklerini aktarmakta. Ubrani “Sökülebilir klavyeli ürünler pazarı şu anda çok kritik bir noktada. Bu pazar halen Microsoft ve Apple gibi firmaların premium seviyedeki ürünleri ile ayakta duruyor. Tüketiciler ve şirketlerin bu ürün tipine büyük ilgi duydukları çok açık. Şimdiye kadar bu alanda göreceli olarak az seçenek vardı, ama Surface Go ve yeni ucuz iPad Pro gibi ürünlerin bu kategorinin geleceğini sağlamlaştıracağına inanıyoruz” şeklinde konuşuyor.

Raporda pazarda payını yükseltmeyi başaran iki firmadan Apple’ın yüzde 5 artış ile yüzde 34,9’a yükseldiği bilgisi verilmekte. Apple özellikle Asya pazarlarındaki satışlardan memnun ve ucuz ama kaliteli iPad seçenekleri de her yerde hala büyük ilgi görüyor. Huawei ise akıllı telefon pazarındaki ikincilik zaferi ile yeni haber konusu olmuştu. Şimdi küresel tablet pazarında da kendini gösteren Çinli dev, pazar payında yüzde 7,7 artış yaşayarak yüzde 10,3’lük pazar payına ulaşmış. Yine de yüzde 15,1 paylık Samsung’u bu tarafta geçebilmiş değil. Pazar payında ilk beşi dördüncü sıradaki Lenovo (yüzde 6 pazar payı) ve beşinci sıradaki Amazon.com (yüzde 4,9 pazar payı) tamamlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.