btbilgi

LG Electronics akademisyen ve startup liderlerinin iş birliği ile Kanada’da bir Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı projesi gerçekleştirdi. Bu merkezde yapay zeka ile ilgili detaylı araştırmalar yapılarak tüketiciler ve işletmeler için yapay zekanın geleceğinin tanımlanması amaçlamakta. Yeni laboratuvar firmanın Güney Kore, Hindistan ve Rusya’daki diğer yapay zeka Ar-Ge merkezlerini güçlendirecek bir atılım olarak görülmekte.

LG yeni Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı için özellikle dünya çapındaki derin öğrenme, yapay zeka konularındaki uzmanlığıyla tanınan Toronto Üniversitesi ile bir ortaklığına gitmiş durumda. Beş yıllık araştırma ortaklığı kapsamında üniversite LG’nin yapay zeka ekosistemini genişletmek için “Açık Platform-Açık Ortaklık-Açık Bağlantı” stratejisini geliştirecek. Yeni laboratuvar, Toronto Üniversitesi’ndeki araştırmacıların uzmanlıklarından yararlanarak LG’nin büyüyen ABD ve Kanadalı Ar-Ge ekipleriyle işbirliği içinde çalışma fırsatı bulacak. Bu çalışmayı tamamlayan LG, Kuzey Amerika’daki yeni şirketlerle işbirliği yapmayı ve yatırım yapmayı planlıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan LG Electronics Başkanı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Dr. I.P. Park, yapay zekanın herkesin hayatına dokunarak, yaşama şeklini tamamen değiştireceğini vurgulayarak “Yapay zeka sayesinde yarının akıllı şehirleri, akıllı evleri, akıllı işletmeleri ve akıllı cihazları, henüz hiç kimsenin hayal bile edemediği yetenekleri ile karşımıza çıkacak. Kuzey Amerika Laboratuvarları ve araştırma ortağımız Toronto Üniversitesi ile bu geleceği tanımlayan kaynak teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağız” dedi.

Toronto Üniversitesi Başkanı Meric Gertler ise LG’yi yapay zeka araştırmaları için heyecan verici yeni bir ortak olarak gördüklerini belirterek, “Toronto Üniversitesi olarak araştırmacılarımız, yapay zeka sınırlarını ilerletmeye devam ettikçe, LG gibi yenilikçi ve global bir şirketle ortaklık yapmayı dört gözle bekliyordu. İnovasyon ekosistemimizde bu kadar önde gelen çok uluslu firmaların bulunması fakültemizi, öğrencilerimizi ve yeni başlayan şirketler içinbirçok fırsat barındırıyor.” açıklamasını yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.