btbilgi

Geleceğin en hızlı ve en pratik ulaşım biçimi olacağına inanılan Hyperloop, kendine yepyeni hatlar bulmaya devam ediyor. Bunlardan en yenisi, Apple’ın devasa uzaygemisi kampüsüne ev sahipliği yapan Cupertino şehrine kurulabilir. Şehir yönetiminin bir hattı için Hyperloop ile görüşmeler halinde olduğu bilgisi verildi.

Cupertino şehrine Hyperloop hattı haberi, şehir yönetiminin en son geliştirdiği ulaşım vergisi düzenlemesinin hemen öncesinde gelmesi açısından önemli. Şehire taşınan teknoloji firmaları, yanlarında onbinlerce çalışan getiriyorlar. Bunun bir numaralı itici gücü de, yeni kampüste 12 bin kişi çalıştıracak olan Apple. Şehir yönetimi yeni eklenen nüfusla ilgili toplu ulaşım problemlerini çözebilmek için kendine ek gelir arıyormuş, bu yüzden de yeni bir vergiyi yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Bu vergi sadece orta ve büyük boyda işletmelerden alınacak.

Apple bu verginin uygulamaya girmesine karşı çıkmış, fakat yönetimi yenilikçi teknolojilerin kullanımı konusunda da yönlendirmeye girişmiş durumda. Her ne kadar bu hareketin başını çeken Apple yerel yönetim ilişkileri müdürü Michael Foulkes direk olarak Hyperloop’dan bahsetmemiş olsa da, şehir yönetimine bazı ipuçları vermiş oldukları söylentileri mevcut. Şehir konseyi encümen üyesi Barry Chang ve Cupertino belediye başkanı Darcy Paul’un Hyperloop Transportation Technologies (HTT) yöneticileri ile çeşitli görüşmeler yaptığı da rapor edilmekte. Fakat Paul’un CNET’e yaptığı açıklamada henüz hiçbir yeni toplu taşıma çözümüne söz vermedikleri de aktarılmış.

Cupertino şehri kısa sürede bir Hyperloop hattına kavuşmayacak gibi gözüküyor. Ayrıca şehrin uygulamak istediği yeni ulaşım vergisinin bir süreliğine ertelenmesi de Apple ve benzeri büyük şirketlerin lobisi sonucunda oluşmuş olabilir. Ama şehrin trafik ve ulaşım sorunlarının 2020’ye kadar çözülmesinin zorunlu olduğu, yoksa verginin tekrar gündeme geleceği de ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.