btbilgi

Her insan sınırsızca hareket özgürlüğüne sahip şekilde doğmayabiliyor. Bazen de kaza veya hastalıklar nedeniyle sonradan hareket azalması veya kaybı yaşanabilmekte. Bu bireylerin özel ihtiyaçlarının teknoloji ile karşılanması her zaman kolay değil. Çok farklı türden rahatsızlıklara genel bir ürün veya çözüm ile yardımcı olmak pek mümkün değil gibi. Ama Relay gibi yenilikçi fikirler sayesinde insanlık bu hedefe biraz daha yaklaşabilir belki.

Relay ilk bakışta geleneksel bir servis masasından farklı gözükmüyor. Fakat bu masa aslında sesli komutları algılayan, uygulayabilen ve kullanıcılara hareket desteği sunan bir cihaz. Endüstriyel tasrımcı Nour Malaeb, Relay’i yaratırken kas distrofisi (muscular dystrophy) rahatsızlığından muzdarip yakın arkadaşından yola çıkmış. ABD’deki ‘Brooklyn Center for Independence of the Disabled’ organizasyonunda hareket engelli kişilerle çalışmalar yapan Malaeb, daha tasarım aşamalarında neye ihtiyaç olduğunu ortaya çıkartmaya uğraşmış. Bazı kişilerin kalkıp oturmaya destek olacak modüler bir ev eşyasına, bazılarının ise düştüklerinde onlara destek olacak bir araca ihtiyacı varmış.

Cihaz kullanıcılara çeşitli görevlerde yardımcı olmak için tasarlanmış. Bu görevler evin içinde birşeyleri getirip götürmekten, ağır eşyaları taşımaya yardıma kadar değişebiliyor. Ayrıca yükselen üst parçası ve tutamaçları sayesinde hareket sıkıntısı çekenler için ayağa kalkma, oturma veya ev içinde yürümeye destek olma gibi işlevler üstelenebilmekte. Sesli komut tanıma özelliği sayesinde uzaktan kumanda edilebilir ve istenen pozisyona gelmesi için döndürülebilir. Relay henüz prototip aşamasında fakat Malaeb birkaç yıl içinde ABD sağlık standartları kurumu FDA’ya sunmayı ve onay alıp seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Malaeb robotik eşya projesi hakkında şunları söylüyor: “Özgürlüğün çok farklı formları olabiliyor, birçok kişi için bu kavram sadece tek başına yaşayabilme anlamına gelebilir. Engelli veya hareket kısıtlaması olan bireyler için bazen evlerin değiştirilmesi gerekiyor. Yüzeylerin uygun hale getirilmesi, belli medikal standartlara uyan ev aletlerinin kullanılması ya da tıbbi araçların monte edilmesi söz konusu olabiliyor. Ama bu kişiler için seçenekler çok fazla değil, varolanların çoğu da hastaneler için tasarlanmış çözümler. Neden evlerimiz için de bu türden destek ve asistan cihazlar tasarlanmasın?”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.