btbilgi

İtfaiye görevlisi olmak doğası gereği tehlike içerebilen bir meslek. Bu yüzden eğitiminin de çok sıkı olduğunu biliyoruz. İtfaiyecilerin gerçeğe yakın deneme ortamlarında eğitim almaları hem zor, hem de insan yaşamı açısından riskli. Yangın ortamını deneyimlemeden de eğitimlerinin tamamlandığını söylemek pek mümkün değil. Sanal gerçeklik teknolojisini kullanan FLAIM Trainer eğitim platformu ise, bu konuda gerçeğe yakın bir deneyim sunmaya çalışıyor.

FLAIM Trainer eğitim sistemi, itfaiyecilerin gerçek bir yangın ortamını mümkün olduğu kadar çok ve güvenli şekilde deneyimlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış. İtfaiye görevlilerini her eğitim için yanmakta olan bir binaya sokmak güvenli değil, geleneksel simülasyonlar ise içşin ciddiyetini pek yansıtamıyor. İlk olarak CES 2017 tüketici elektroniği fuarında gösterilen FLAIM sisteminin farkı ise, gerçeğin aynısı donanım ve ısı hissi veren aksesuarlarla yangın ortamına yakın bir sanal geçeklik oluşturmak.

Sanal gerçeklik sisteminin ana parçaları bir HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğü, Vive Tracker hareket takip cihazı, gerçek itfaiyeci kaskı ve kıyafeti ile kıyafet içine yerleştirilen sıcak paketlerinden oluşmakta. İtfaiyeciler Vive gözlüğü sayesinde sanal dünyada gerçek gibi gözüken yangınlarla boğuşuyor, ellerindeki su hortumlarına takılı takip cihazı ile su basıncının etkilerini anında sanal ortamda görebiliyorlar. Kullanıcılar üstlerindeki gerçek itfaiye kıyafeti ve donanımının etkilerini sanal dünyada anlayabilsinler diye, kıyafetin içindeki ısı paketleri devreye girmekte. Sanal ortamda yangına fazla yaklaşırlarsa, ısı paketleri çalışıp artmakta olan ortam sıcaklığını simüle edebiliyorlar.

FLAIM Trainer sisteminin en önemli eklentilerinden biri Dimension Data firmasından gelmiş. Firmanın geliştirdiği iç yelek itfaiyecinin elektrokardiyogram (ECG) verilerini, vücut ısısını, nabzı ve fizyolojik tepkilerini ölçmeye yaramakta. Toplanan veriler bulutta saklanıp, eğitim alan itfaiyecilerin performanslarını ölçmekte kullanılmakta. Sistem sayesinde acemi görevilerin olası tüm senaryoları denemeleri ve sahaya daha bilgili ve tedbirli çıkmaları sözkonusu olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.