btbilgi

Küresel akıllı telefon pazarı, büyük ihtimalle tüketici elektroniği alanında rekabetin en şiddetli yaşandığı yerlerden biri. Araştırma firması IDC’nin en yeni yayımladığı akıllı telefon pazarı raporu ise ilginç şekilde ürün teslimatlarında (yani dolaylı olarak pazar büyüklüğünde) düşüş gösteriyor. Fakat rapordaki asıl ilginç haber, Apple’ın pazardaki ikinciliğini Çin kökenli Huawei firmasına kaptırmış olması.

Rapora göre 2018’in ikinci çeyreğinde dünya çapında 342 milyon adet akıllı telefon pazara sürülmüş. Bu rakan geçen senenin aynı döneminden yüzde 1,8 daha düşük (348,2 milyon birim). IDC raporda küresel akıllı telefon pazarının son üç çeyrektir az da olsa devamlı düşüş halinde olduğuna dikkat çekmekte. Bunun ana sebebi gelimiş ülkelerin pazarlarındaki ürün doyum noktalarına gelinmiş olması ve akıllı telefon teknolojilerinin belli sınırlara dayanmış olması olarak gösterilmekte. Bu ikisi biraraya gelince, tüketicilerin kısa aralıklarla telefon değiştirme istekleri azalmakta.

Huawei firmasının yükseliş trendi ise Apple için can sıkıcı bir gelişme denilebilir. Raporda Huawei’nin 2018 ikinci çeyreğinde pazara 54,2 milyon ürün sunduğu ve bu şekilde pazardaki payının yüzde 15,8’e yükseldiği açıklanmış. Bu da geçen seneye göre yüzde 11 artış anlamına gelmekte. Apple ise pazara ikinci çeyrekte 41,3 milyon telefon sürmüş, bu da ona yüzde 12,1’lik pazar payı veriyor. Geçen seneki duruma göre yüzde 11,8 artış olsa bile, bu durum Huawei’nin ikinciliğe yükselmesini engelleyememiş.

IDC’nin verdiği bilgide Apple’ın 2010’da akıllı telefon pazarında birinciliği Samsung’a kaptırdığı hatırlatılmakta. Şimdi de 2018 yılında ikinciliği Huawei’ye kaptırmış durumda. Fakat firmanın bu sene çıkartmayı planladığı yeni iPhone X modelleri sayesinde tekrar ikinciliğe yükselmesinin imkansız olmadığı da belirtilmekte. Samsung ise her ne kadar geçen senenin aynı çeyreğine göre yüzde 10,4 oranında daha az ürün piyasaya sürmüş olsa bile hala birinciliğini korumakta. Samsung’un da yeni çıkacak Galaxy Note 9 modeli ile satışlarını artıracağı tahmin ediliyor.

Huawei ise bu ataklara karşı olturduğu yerde durmayacak büyük ihtimalle. Firmanın kazandığı pazar ikinciliği zaferini kaptırmaya niyeti olmadığı gibi, Haziran ayında yapılan açıklama ile satışlarda da Apple’ı geçme hedefi var. Apple 2017’de 215 milyon adet akıllı telefon satmşken, Huawei’nin geçen seneki satışları 153 milyon adete ulaşmış. Firma 2018’in sonunda 200 milyon adet satış yakalamayı ve 2019 yılında da Apple’ı geçmeyi hedefliyor. Tabi bu durum ancak Apple’ın iPhone satışlarının duraklaması ile mümkün denilmekte. Huawei’nin bu iddası, Hindistan gibi bazı Apple’ın giremediği gelişmekte olan pazarlarda rahatça yer alabilmesinden kaynaklanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.