btbilgi

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, inovasyon dolu projeleri bulmak için farklı yönlerden operasyonlarına devam etmekte. Platformun liseli girişimciler için oluşturduğu kampanyası Genç Arıkovanı, çağın ihtiyaçlarına yönelik yaratılan çeşitli projeleri fonlamaya açmıştı. Kampanyanın en başarılı projeleri belirlenmiş ve en fazla destek toplayan ilk üç girişimci hediyeler kazanmış.

Genç Arıkovanı kampanyasında en çok ilgi toplayan projeler kanserle mücadeleye yönelik xCancer, ilginç fikirleri gerçeğe dönüştürecek ekip bulma uygulaması Ideasity ve Alzheimer hastalarının hayatını kolaylaştıracak AlzhEv. İlk üçe giren projeleri geliştiren ekipler, bir Arıkovanı girişimcisinin ürünü olan üç boyutlu yazıcı Alya 3D Printer kazandı. Yarışmaya katılan tüm proje ekipleri ise yine Arıkovanı’nda başarıyla fonlanan diğer bir proje olan Ape Drone ile ödüllendirildi.

Kampanya sürecinde 12 projenin sahibi toplam 28 genç yarışmış. Platformda sunulan projelere toplamda 6 bin 120 destek verilmiş ve 247 bin ArıCoin toplanmış. Nanobot olarak kanserli hücrelerle savaştığınız sanal gerçeklik oyunu olan XCancer, 58 bin 575 ArıCoin toplayarak birinciliği kazanmış durumda. Girişim ekiplerinde yer almak isteyen genç beyinleri buluşturan IdeaSity 52 bin 775 ArıCoin ile ikinci olurken, Alzheimer dostu ev projesi AlzhEv ise 33 bin 750 ArıCoin ile üçüncülüğe oturmuş.

Genç Arıkovanı Ödül Töreni’nde konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Arıkovanı, 2016’dan bu yana girişimcileri ve onların yenilikçi teknolojik projelerini destekçilerle buluşturuyor. Arıkovanı aracılığıyla girişimciler, geliştirdikleri teknoloji projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları kaynağa toplum desteğiyle ulaşıyor. Genç Arıkovanı kampanyası ile lise öğrencilerinin parlak projelerini, girişimcilerle bir araya getirip etkileşimlerini sağlamayı hedefledik. Gençlerin parlak fikirlerini uygulamaya geçirebilmeleri için onlara araçlar vermeye çalıştık. Arıkovanı bu anlamda benim beklentilerimin çok üstünde bir vazife yaptı ve sonuç aldı. Şunu gördük ki, Türkiye’de müthiş fikirler, müthiş beyinler ve müthiş zihinler var. Ve onlara doğru ortamları yaratabilirsek, onların dünya standartlarında başarı öyküleri yazmamaları için, en ufak bir sebep yok. Eminim ki geleceğin çözümlerini yaratma yolculuğunun başında olan Genç Arıkovanı’ndaki harika girişimlerden de, dünya standartlarında başarılı hikayesi yazanlar olacaktır” sözleri ile proje hakkındaki görüşlerini aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.