btbilgi

Kanadalı araştırmacılar, doktorlar, veri bilimcileri ve yazılımcılardan oluşan bir grup, genel sağlık ve ömür hesaplama üzerine bir proje geliştirmiş. Sağlık verilerini büyük veri analiz algoritmaları ile inceleyen ekip, belli kriterler üzerinden kalp yaşını ve bir kişinin ne kadar ömrü kaldığını yaklaşık şekilde hesaplayabileceklerini saptamışlar. Bu çalışmalarını Big Life adı altında bir web sitesinde bir bilimsel makale ve iki hesap makinesi ile hayata geçirmişler.

Söyledikleri kadarıyla Big Life web sitesi duyurulduğundan itibaren ilk 30 dakika içinde 50 bin kullanıcının girişi ile çökmüş. O zamandan beri 200 ülkeden milyonlarca kişi bu hesap makinelerini kullanmak için siteyi ziyaret etmiş durumda. Ekip hem ellerindeki veriyi daha iyi analiz etmenin yollarını arıyor, hem de kullanıcılardan toplanan verileri algoritmalarını geliştirmek için değerlendiriyorlar. Bu hesaplamalar için baz alınan veriler, 104 bin’den fazla Kanadalı vatandaşın sağlık bilgileri derlenerek hazırlanmış. Sitenin nihai amacı ise aslında ölüm tarihinizi hesaplayıp sizi depresyona sokmaktansa, sağlıklı yaşam ve doğru beslenme konularında insanları bilinçlendirmek.

Big Life sitesindeki hesap makinelerinden biri kalp yaşınızı ve gelecek 5 yıl içindeki olası kalp krizi riskinizi ölçmeye yarıyor. Diğeri ise kaç yıl ömrünüz kaldığını tahmin etmeye çalışıyor. İlk hesaplayıcı size birkaç basit soru sorarak işlem yapıyor. Bunlar cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, alkol tüketimi, beslenme alışkanlıkları, eğitim seviyesi, ağırlık ve boy, diyabet veya yüksek tansiyon olup olmadığı gibi genel sorular. Asla kimlik bilgileri sorulmuyor ve nihayetinde gelecek 5 yıl içinde kalp krizi geçirme ihtimaliniz ile kalp yaşınız hesaplanıyor.

Kaç yaşına kadar yaşayacağınızı hesaplayan uygulama ise size gelecekte yaşamak istediğiniz bir deneyimin gerçekleşme yılını sorarak başlıyor. Bu torununuzun doğumunu veya 100 yaşınızı görmek gibi bir şey olabilir. Ardından diğer uygulama ile benzer genel yaşam ve sağlık soruları sorulmakta. Ek olarak sadece Kanada vatandaşı olup olmadığınız sorulmakta. Ardından da yaş tahmini yapılmakta. Yalnız tahmin edebileceğiniz gibi burada herhangi bir ömür garantisi bulunmuyor. Çünkü size verilen yaş, aslında sizinle aynı cevapları veren kişilerin tahmini yaş ortalaması üzerinden matematiksel hesaplamalarla çıkartılan bir öngörü.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.