btbilgi

İsveç’in finans sektöründe geçtiğimiz çeyrekte masrafları en çok düşürmeyi başaran banka, aynı zamanda sektörün en iddialı otomasyon planına da sahip olan banka. Nordea Bank AB en son dijital dönüşüm operasyonu ile tüm dünyanın gözlerini üzerine çevirmeyi başardı. Banka otomasyonla ve robotlarla gelen iş gücü değişimi sayesinde 6 bin kişiyi işten çıkartmayı hedefliyor.

Nordea Bank bu sonuca eriştiği tutarlı vizyon ile ulaşmış. Aynı çaptaki diğer büyük İsveç bankaları olan Swedbank, Handesbanken ve SEB AB yıllık ve çeyrelik finans raporlarında yüzde 2 ile yüzde 4 arasında çeyrek bazlı masraf artışı belirtmişler. Ayrıca bu üç bankanın yıllık harcamaları da geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 1 ile 8 arasında artış göstermiş. Nordea Bank ise geçen çeyreğe göre yüzde 4 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 düşüş ile rekor kırmış.

Banka otomasyon sayesinde verimliliğini artırırken, son bir sene içinde çalışanlarını yüzde 8 azaltarak toplamda 29 bin 300 kişiye indirmiş. Buna karşın 2018’in ikinci çeyreğinde bahsedilen dört banka içinde en yüksek karlılığa sahip olan banka yine Nordea Bank. Nordea ikinci çeyrekte yıllık yüzde 31 operasyonel karlılık oluştururken, rakip bankaların aynı yıllık karşılaştırmada yüzde 8 ile yüzde 23 arasında karlılık oranlarında kaldıkları gözlemlenmiş. Bloomberg’in verdiği bilgiye göre bunun da ötesinde, daha dijital dönüşüm planı uygulanmaya başlayalı bir yıl olmuş ve bankanın hissedarları son raporda şimdiye kadarki en iyi hisse fiyatı performans oranları ile karşılaşmışlar.

Nordea Bank’in CEO’su Casper von Koskull bankacılık sektörünün bundan 10 yıl sonra, şimdikinin yarısı kadar çalışana sahip olacağını tahmin ettiklerini belirtmekte. Von Koskull’a göre bu dönüşüm yakın gelecekte rekabetçi konumlarını koruyabilmeleri için zorunlu. Otomasyon ve robot çözümlerinin bankasında varlık yönetiminden müşteri telefonlarına bakmaya kadar birçok noktada kullanılmakta olduğunu da söylüyor. Von Koskull bankasının gelir/masraf oranlarının 2017’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 51 olduğunu açıklıyor. Ama dönüşüm süreçleri tamamlanınca bu oranın yüzde 40 civarına ineceğini de öngörmekteler.

Banka tarafından aktarılan bu bilgilerden sonra, Nordea Bank AB’nin en büyük rakiplerinden SEB AB’nin CEO’su Johan Torgeby’in “Otomasyonu mümkün olan her şey, otomasyon sürecine girecek” diye açıklama yaptığı ifade edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.