btbilgi

Kurumların tam potansiyellerine ulaşmaları için teknoloji ve yeteneğin işbirliği elzem hale geliyor. Bu işbirliği bir yandan çalışan deneyimini koruyarak çalışanlarla hatta toplumla güvene dayalı bir ilişki kurarken, diğer yandan doğru yetenek ve becerilere sahip iş gücünü bulmayı veya mevcut iş gücünü doğru becerilerle donatmayı kapsıyor. Fakat doğru dijital beceri sahibi çalışanları bulmak ve elde tutmak her zaman pek kolay değil.

PwC’nin yayımladığı 21. Küresel CEO Araştırması’nın yetenek yönetimine ilişkin sonuçlarına bakılırsa, her sektörden firmaların CEO’ları dijital dünyada başarı için ihtiyaç duyulan kilit becerilere sahip çalışanları bulma ve işe alma konusunda endişeliler. CEO’ların yüzde 80’i kendi ülkelerinde dijital beceri sahibi yetenekli çalışanların bulunabilirliği konusunda endişeli, yüzde 28’i ise çok endişeli durumda.

Araştırmaya katılan CEO’ların yüzde 76’sı mevcut iş güçleri içinde dijital becerilerin yeterli olmamasından endişe duymakta. Yüzde 23’ü yönetim ekiplerinin dijital becerileri konusunda çok endişeli. CEO’ların yüzde 69’u ise diğerlerine liderlik etmesini planladıkları çalışanlarının dijital becerilerden yoksun olduklarını düşünüyor. Doğru kararlar alabilmeleri için kurumlarını ilgilendiren dijital fırsatları ve tehlikeleri tam anlamıyla anlamaları gereken liderlere göre, bu durum çok ciddi bir tehdit oluşturmakta.

Peki bu endişelerin çözümünü nerede bulacaklar? Katılımcı CEO’ların yüzde 86’sı dijital beceri sahibi yetenekleri çekebilmek ve işe alabilmek için çalışma ortamını modernleştirme sürecinde. Yüzde 77’si ise günümüzde dijital açıdan en önemli becerilere sahip çalışanların talep ettiği esnek çalışma modellerini hayata geçirmekte olduğunu aktarıyorlar.

Teknoloji ve yenilikçi çözümlerin CEO’larda yarattığı sıkıntılar ise başka bir konu. Özellikle de verimlilik açısından çok iyi anlaşılması gereken otomasyon ve yapay zeka, CEO’lar için önemli bir endişe kaynağı. Araştırma raporuna göre CEO’ların yüzde 76’sı teknolojik değişimin hızını büyüme için bir tehdit olarak görmekte. Her ne kadar üst düzey yöneticiler (yüzde 54 oranla) önümüzdeki 12 ayda çalışan sayısını artırmayı planlıyor olsa da, her 7 CEO’dan 1’i otomasyon nedeniyle çalışan sayısını azaltmayı planlamakta.

Otomasyon ile gelen çözülmesi zorunlu bir başka dönüşüm unsuru da, makinelerin işlerini elinden almakta olduğu insan çalışanların durumu. CEO’ların yüzde 67’si işlerinin bir kısmı otomasyonla çözülen çalışanlarını bu yönde eğitmek için kurumsal bir sorumluluğa sahip olduklarını kabul ediyor. Üst düzey yöneticilerin yüzde 60’ı İK organizasyonlarında bu dönüşüme uygun köklü değişiklikler yapmayı hedeflemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.