btbilgi

2016 yılında tanıtılan Microlino, İtalyan kökenli küçücük bir elektrikli araba. Şehir içi kullanım amacıyla tasarlanmış bu araç, ilhamını 1950’lerin ünlü BMW modeli Isetta’dan almakta. Aynı Isetta gibi minik, yumurtaya benzer bir şekli var, iki kişilik ve kapısı öne doğru açılıyor. Ama benzerlikler orada bitiyor, çünkü Microlino günümüzün şartlarına göre hazırlanmış, elektrikli araç devrimine hazır modern bir otomobil.

Solda: Microlino / Sağda: BMW Isetta

2016’dan beri bazı tasarım ve üretim sıkıntıları ile karşılaşılmış, fakat araç artık sokaklara çıkmaya hazır. Avrupa Birliği kurumları tarafından trafiğe çıkma izni verilen aracın ilk örnekleri 2018 sonunda önsipariş veren müşterilere iletilmeye başlanacak. 14 bin dolarlık fiyata sahip olan Microlino’nun ilk örnekleri İsviçre’deki önsipariş müşterilerine gidecek. 2019 başından itibaren de Alman müşterilerin siparişleri teslim edilmeye başlanacakmış. Halen araç için binlerce önsiparişin beklemekte olduğu bilgisi veriliyor.

Microlino aynı örnek alınan BMW Isetta gibi tam bir yakıt tasarrufu avcısı. Isetta modeli zamanında düşük tüketim ve dar Avrupa şehir sokakları için tasarlanmış bir arabaydı. Yeni minik araç da benzer bir forma sahip. Uzunluğu sadece 2,4 metre ve batarya paketsiz ağırlığı 450 kilogram. İki kişi ile saate maksimum 90 kilometre hıza çıkabiliyor. Araca eklenen batarya paketinin büyüklüğüne göre, tam şarj ile 120 kilometre (8 kW/saat) veya 200 kilometre (14,4 kW/saat) menzile sahip olabilmekte. Ayrıca aracın standart bir priz üzerinden dört saatte şarj edilebilmesi de güzel bir özellik.

AB onayı alması sayesinde artık Microlino’nun seri üretimi başlatılabiliyor. 2018 içinde ilk 25 araç üretim bandından çıkacak ve zorlu testlerden geçecek. İlk araçların Eylül ayında testlere girmesi planlanmış. Müşterilerin teslimatlarından önce son sorunlar giderilecek, tasarımdaki optimizasyonlar tamamlanacak ve seri üretim modeli sokaklara çıkmaya hazır hale gelecek. 2016’daki ilk prototipden beri araçta değişen en önemli öğelerin her modelde standart sunroof ve ön paneldeki tek yuvarlak kontrol ekranı olduğu aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.