btbilgi

Dünyaya bir çocuk getirmek, bazı çiftler için diğerlerine göre daha zor olabiliyor. Çocuk sahibi olamayan çiftler veya tek başına çocuk büyütmek isteyen anne adayları tıbbi desteğe başvuruyorlar. Bunun en kolay yolu da uzman kliniklerden sperm alma yolu ile hamilelik. Kliniklere ve sperm bankalarına bağış yapan kişilerin kimliği normalde açıklanmaz, fakat bu şekilde hamile kalmaya çalışan kişilerin bambaşka bir sıkıntısı oluştuğu gözlemlenmiş: Acaba çocuğum bana benzeyecek mi? İşte yüz tanıma teknolojileri burada da insanlara yardımcı olmaya hazır.

İspanya kökenli Avrupa’nın ilk sperm bankası Ovobank, normalde sperm için başvuranlara bağışçıların kimliğini açıklamıyor. Ayrıca başvuranlar bağışçıların özellikleri üzerinden sperm tipi seçimi de yapamıyorlar. Bu seçim bazı ülkelerde yapılabiliyor ama İspanya’da mümkün değil. Sperm seçimi işlemi tamamen tıp uzmanlarına bırakılmış bir konu. Bankanın yeni uygulaması Ovomatch ise bu konuda başarılı bir destek olması için tasarlanmış bir servis.

Ovomatch servisi binlerce sperm bağışçısının fiziksel özelliklerini yüz tanıma teknolojileri ile kaydedip, bunları ebeveyn adaylarınınkilerle karşılaştırmak amacıyla kullanılmakta. Normalde bağışçı ve başvuranlar arasında karşılaştırmaya sokulan özelliklerin başında boy, saç rengi, göz rengi ve cilt rengi gelmekte. Ovomatch ise tüm bunların üzerine yüz analiz algoritmalarını ekleyerek uyum oranını yükseltmeye yaramakta. Sperm için başvuranların servisi kullanmak için Ovobank’in akıllı telefon uygulamasını indirmesi ve bir selfie çekip karşılaştırma için yollaması yeterli oluyor.

Ovomatch servisinin yüz tanıma algoritmaları surattaki 100 noktadan ölçüm ve karşılaştırma yapmakta. Servis sonuçta sadece vücut ve cilt özellikleri değil, yüz olarak da birbirine en uygun kişileri eşleştirmekte. Analiz sonucu hem Ovobank’de hem de yapay döllenme yapılacak klinikte değerlendiriliyor, böylece en uygun örnek seçilip işlemler başlatılabiliyor. Ovobank bu servisi sadece İspanya’da değil, tüm dünyadan gelecek ebeveyn adaylarına açmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.