btbilgi

‘Terminator’ film serisinen bir film bile izlemiş herkes eminiz ki aynı şeyi düşünüyordur: Teknolojideki gelişmeler sonucunda silah kullanabilen, yapay zekalı katil robotlar üretmek mümkün olacak mı? Şimdilik bu konu hala bilimkurgu edebiyatı ve sinemasının alanında. Çeşitli ülkelerin orduları silah yüklü yer ve hava drone araçları üretiyor. Ama bunların hiçbiri henüz insanlara karşı kendi zekası ile hareket edecek seviyede değil. O şekilde de kalması için, yapay zeka üzerine çalışan şirketler ve biliminsanları yıllardır Birleşmiş Milletler’e (BM) imza kampanyaları ile başvurmaktalar.

Yapay zeka teknolojilerinin katil robotlar üzerinde değerlendirilmesi konusuna en büyük tepkiyi gösteren kurum Future of Life Institute (FLI). FLI şimdiye kadar Birleşmiş Milletler yöneticilerine defalarca açık mektuplar göndererek bu konuda kesin uluslararası kurallar konulmasını istemişti. 2015 ve 2017’deki çeşitli imza kampanyalarına destek verdikten sonra, FLI artık bu konuda kampanya düzenleme görevini üstüne almış.

BM’ye en son yapılan başvuru, şimdiye kadar en büyük katılıma sahip belge olma özelliğini taşıyor. ‘Lethal Autonomous Weapons Pledge’ (Tehlikeli Otonom Silahlar Yemini) başlığını taşıyan mektup 90 ülkeden 160 yapay zeka firması ve 2.400’den fazla kişi tarafından imzalanmış. Mektupta imzası bulunanlar arasında Google DeepMind, ClearPath Robotics, European Association for AI (Avrupa Yapay Zeka Derneği), XPRIZE Vakfı, Silicon Valley Robotics, University College London gibi önde gelen kurumlar bulunmakta. Mektuba imza atan kişiler, yöneticiler ve biliminsanları arasında da Elon Musk, Stephen Hawking, Google Research yöneticisi Jeffrey Dean ve İngiliz Parlemento Üyesi Alex Sobel var.

Bu mektupta belirtilen ve altına imza atılan yemin şöyle özetlenebilir: “Bu belgeye imza atan bizler, yüksek bir standartı uygulama konusunda söz veriyoruz. Tehlikeli otonom silahların geliştirilmesinde, üretilmesinde, satılmasında veya kullanılmasında rol oynamayacağız ve bu eylemleri desteklemeyeceğiz.”

Belgede özellikle yapay zeka tarafından idare eden silah sistemlerinden bahsedilmekte. Yani arkasında bir insan operatör olan ve yapay zekanın kullanılmadığı askeri drone teknolojileri bu belgenin alanına girmiyor. FLI burada özellikle bir ayrım yaptığını söylemekte, çünkü askeri drone araçlarındaki insan operatörlerin etik ve vicdani kararlarına güvenilebileceği savunulmakta. Belgede “Bir insanın hayatının yokedilmesi kararının kesinlikle bir makineye bırakılmaması gerektiği yaklaşımına imza atıyoruz. Bu kararın ahlaki arka planı bulunmalı, kimsenin bu sorumluluğu almadığı katil makinelerin yaratılmasına izin vermemeliyiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.