btbilgi

ABD uzay araştırmaları kurumu NASA 2015 yılında büyük bir inovasyon yarışması başlatmıştı. ‘Centennial Challenges: 3D-Printed Habitat Challenge’ ismindeki bu yarışma, uzayda ve diğer gezegenlerde yerleşim birimleri kurma üzerineydi. Yarışmanın asıl hedefi ise Mars’a yapılacak insanlı görevler için, gezegende inşa edilecek en pratik yapıyı meydana çıkartmak. Çok aşamalı bu yarışmanın kazananları belli oldu ve kazanan projeler gelecekte devreye sokulmak üzere NASA’dan geliştime sponsorluğu almayı başardı. Bu projelerden ikinci sırayı alan, New York kökenli AI SpaceFactory firmasının MARSHA (MARS HAbitat) projesi.

Mars’da 3D yazıcılarla inşa edilecek binalara NASA’dan onay: MARSHAMARSHA projesi daha önce gördüğümüz kubbeli veya yeri altında planlanmış Mars yaşam birimlerine benzemiyor. Normalde Dünya üzerindeki binalar çekim ve ekstrem hava koşulları gibi şartlarla uğraşırken, başka gezegenlerdeki üretilecek binaların basınç, hava sızdırmazlık, radyasyon ve aşırı yüksek/düşük ısı gibi sorunlarla da uğraşması gerekli. Bu projede tasarlanan yapılar tüm bu sıradışı şartlara uyum sağlayacak şekilde düşünülmüş. Uzunca bir yumurta şekline sahip binaların en ilginç yanı ise, üç boyutlu yazıcı teknikleri ile yerden yukarıya doğru inşa edilecek olmaları.

AI SpaceFactory’in orijinal binaları için gereken hammadde Mars yüzeyinden elde edilecek. Bu teknikte otomatik toplayıcı makineler Mars kayalarından ve toprağından elde edecekleri bazalt fiber tozunu, geri dönüştürülebilir bir biyoplastik (polilaktik asit – PLA) ile birleştirecekler. Bu biyoplastiğin ise Mars’da yetiştirilmeye başlanacak bitkilerden toplanması planlanmış. Bu iki materyalin Mars’da toplanması sonucunda Dünya’dan pahalıya ve uzun sürelerde gelecek inşa maddelerine olan ihtiyaç azalacak.

Dikey inşa edilecek MARSHA yapılarının zemin katı garaj ve keşif hazırlık üniteleri için kullanılacak. Bir üstte mutfak ve laboratuvarın olduğu ana birim yer alacak. İkinci katta hidroponik bahçe ve uyku bölümleri var. Tepede ise ekibin direk Mars ışığından faydalanacağı ‘Skyroom’ bulunmakta. Her katın dışarıya bakan en az bir penceresi olması planlanmış. Bu binalardan oluşacak Mars üssünün enerji ihtiyacı ise güneş panelleri ve mini nükleer reaktörlerle sağlanacak.

Mars’da 3D yazıcılarla inşa edilecek binalara NASA’dan onay: MARSHAMARSHA projesinin toplam bütçesi, ölçeği ve ne zaman gerçeğe dönüşebileceği gibi konuların ise yakın gelecekte açıklanması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.