btbilgi

ABD hükümetinin gelişmiş savunma projeleri kurumu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), robot mühendislerine ve bu alanda çalışan biliminsanlarına yönelik bir yarışma düzenliyor. Yarışma böcek büyüklüğünde minik robot tasarımları ile gerçekleştirilecek. DARPA’nın düzenlediği yarışmanın amacı, felaketlerden sonra arama ve kurtarma işlemlerine destek ya da tehlikeli ortamların denetlenmesine yardımcı olabilecek boyuttaki robotların üretilmesi.

DARPA bünyesinde oluşturulan yarışma aslında, ‘Short-Range Independent Microrobotic Platforms’ (SHRIMP) yani kısa mesafeli bağımsız mikrorobot platformları adında bir program. Bu programda değerlendirilecek minik robotlar güç, hız ve çeviklik ölçmek için bir dizi testle karşı karşıya gelecekler. Yarışmaya katılan tasarımlar, insanlar ya da büyük boyda robotlar için girmesi, erişmesi zor yerlerde test edilecek.

DARPA Mikrosistemler Teknoloji Ofisi’nde program yöneticisi olan Ronald Polcawich, yarışma ile ilgili “ABD Savunma Bakanlığı (Department of Defense) her ölçekte robotlar ile ilgileniyor” diyor. Digital Trends’e yapılan açıklamada “Mikro ölçekteki robotların geliştirilmesi, birkaç çok ilginç zorluğun çözülmesini gerektiriyor. Özellikle de büyük boyutlardaki robotların tasarımında daha az önceliğe sahip olabilecek büyüklük ve ağırlık kısıtlamalarının dikkate alnıması gerekli. Minik robotlar şimdikinden daha verimli ve esnek mikroelektronik teknolojileri geliştirmek için benzersiz bir fırsat sunmakta” denilmekte.

SHRIMP programına katılacak araştırmacılar mikro ölçekte robotlara güç sağlamak için yeni yollar tasarlayacak ve test edecekler. Ayrıca robotların performansından, boyutlarından veya ağırlıklarından ödün vermemek amacıyla yeni materyaller deneyecekler. Yarışmalar boyunca robotların ne kadar yükseğe ve uzağa atlayabildiği, ne kadar ağırlığı kaldırabildiği, nesneleri ne kadar uzağa atabildiği gibi konular değerlendirilecek. Yarışmadaki diğer kategoriler ise robot tasarımlarının kayalık arazilerde dolaşma ve tırmanma becerilerini görmek ile bir biatlondan turnuvası olacak.

Bu alandaki Ar-Ge çalışmaları sonucuda geliştirilecek teknolojilerin, yakın gelecekte birçok alanda kullanılacağı tahmin edilmekte. Bunların arasında optik görüntülemeden gelişmiş protez tasarımlarına ve ölçeklendirilebilir güç depolama yöntemlerine kadar farklı konular bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.