btbilgi

Temelleri 1668’de Almanya’nın Darmstadt kentinde atılan bilim ve teknoloji şirketi Merck, kuruluşunun 350’nci yılını kutluyor. Bu kapsamda firma ‘Curious 2018 Future Insight’ isimli “bilimsel merak ve gelecek” temalı bir konferans düzenledi. Üç gün süren konferansa beşi Nobel Bilim Ödülü sahibi 35 bilim insanı katıldı. Alanında önde gelen bilim insanlarını ağırlayan firma, burada 1 milyon euro’luk Future Insight Prize ödül programını duyurdu.

Merck Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Stefan Oschmann tarafından konferansta yapılan açıklamaya göre, Future Insight Prize ödülü 2019’dan itibaren 35 yıl boyunca verilecek. Ödüllerin verilmesindeki amaç bilimsel gelişmeye hizmet veren en önemli çalışmaları desteklemek. Ödülü kazanan çalışma her sene insanlığın geleceğine hizmet eden yenilikçi çalışmalar arasından seçilecek.

Oschmann konferanstaki açıklamasında şu sözleri aktardı: “Hazır ‘Curious2018 – Future Insight’ konferansında bilimin ve teknolojinin geleceğini konuşuyorken, burasının ‘Future Insight Prize’ ödülünü duyurmak için doğru yer olduğuna inanıyoruz. Bu ödül ile en kilit alanlardaki yenilikçi bilimsel gelişmelerin, ürün ve teknolojilerin oluşturulmasını tetiklemeyi amaçlamaktayız. Böylece insanlığın gelişmesi için en önemli vizyonların gerçekleşmesini sağlayacağız.”

Future Insight Prize’daki ilk ödülün 2019 yılında yapılacak ‘Curious 2019’ adlı programda sahibini bulacağı bilgisi verilmekte. İlk verilecek ödülün sağlık alanında ve ‘Pandemic Protector’ (Salgın Hastalık Önleyici) temasında olacağı kararlaştırılmış. Bu ödül en yeni salgın hastalıkların hızla ilerlemesini engellemede veya tedavisinde başarılı olan teknoloji ve ürünlerden seçilen birisine verilecek.

Future Insight Prize ödülleri ilk senelerde sağlık, beslenme ve enerji alanlarında yapılan araştırmalara yönelik olacak. 2019’daki ilk ödülden sonraki üç senenin temaları şu şekilde belirlenmiş:

  • 2020 (Sağlık): ‘Multi-Drug Resistance Breaker’ – antibakteriyallere karşı direnci ortadan kaldıran araştırmalar
  • 2021 (Beslenme): ‘Food Generator’ – hızla artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamaya yönelik araştırmalar
  • 2022 (Enerji): ‘CO2-to-Fuel Converter’ – fotokatalitik sistemlerle havadaki karbondikositi enerjiye çevirme alanındaki araştırmalar
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.