btbilgi

Apple firması MacBook Pro modellerine son yaptığı güncelleme ile tüm takpiçilerini şaşırtmayı başardı. 13 inç ve 15 inç ekranlı modellerde yapılan güncellemeler arasında en çok dikkati yeni Apple T2 güvenlik çipi çekiyor. Resmi açıklamaya göre T2 çipi içinde bir ‘Secure Enclave’ alt işlemcisi barındırmakta ve şifrelenmiş depolama becerileri için kullanılmakta. Bu çip ayrıca sistem yönetim ve SSD sabit disk yönetim gibi alt işlemleri de daha güvenli hale getiriyor.

Computer World’ün verdiği bilgiye göre Apple T2 çipinde bir donanım şifreleme motoru var. Şifreleme motoru MacBook Pro sabit diskinin içindeki tüm verileri şifreli şekilde tutuyor. Bu işlem 256-bit AES şifreleme ile yapılmakta ve her MacBook Pro cihazının kendisine özel anahtarlar kullanılmakta. Kullanıcıların verilere erişmesi gerektiğinde, sadece Apple’ın FileVault platformundan alınabilen kişisel bir anahtar edinilmesi gerektiği belirtiliyor.

Apple T2 çipi ve tüm sabit diski şifreli şekilde tutmanın en büyük avantajı, SSD disk bilgisayardan sökülse bile hackerların içindeki verilere ulaşamaması. Fakat bir de kötü yanı var, eğer MacBook Pro dizüstünüz çalışamayacak şekilde bozulursa, SSD diski başka bir dizüstüne takıp verilerinize erişemiyorsunuz. Bu yüzden Apple firması düzenli olarak Time Machine yedekleri almanızı öneriyor.

Çipin yaptıkları bu kadarla da sınırlı değil. Çip bir bilgisayarın açılışının ilk aşamalarından itibaren donanımsal koruma sunmakta. Açılışın her adımı gözleniyor ve dijital olarak bir hacklenme işlemi olmadığına emin olununca bir sonraki aşamaya geçilmesine izin veriyor. Kontrol edilen açılış aşamaları arasında firmware (ana donanım yazılımı), sistem kerneli (işletim sistemi çekirdeği) ve kernel uzantıları da var. Hatta eğer MacBook Pro bilgisayarınızda paralel şekilde yüklü bir Windows 10 işletim sistemi buluyorsa, onun Boot Camp üzerinden açılışını bile denetlemekte. Bu da izinsiz veya yabancı yazılımlar bilgisayarınızı açılış aşamalarında ele geçiremeyecek demek oluyor.

Apple T2 çipinin üç farklı güvenlik ayarı bulunmakta. ‘Full Security’ modundayken, bilgisayar açılırken bir ağ bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bu bağlantı sayesinde işletim sisteminin en son sürümde olduğu, güvenlik sistemlerinin bozulmamış olduğu ve yazılımların güvenliği kontrol edilmekte. ‘Medium Security’ modunda ağ bağlantısı istenmiyor ama yazılım güvenliği hala devrede oluyor. Üçüncü ayar ise güvenlik önlemlerini kapatmak, ama doğal olarak bu ayarın kullanılması önerilmemekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.