btbilgi

Ağ güvenliği çözümleri sunan WatchGuard firması, Türkiye ile ilgili 2018’in ilk yarısı güvenlik raporunu yayınladı. Firmanın verilerine göre 2018’in Ocak ve Haziran ayları arasında Türkiye’de yaşanmış kötü niyetli yazılım saldırıları kategorisinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 58 artış gözlemlenmiş. Ağ saldırıları ise 2017’nin aynı dönemi ile karşılaştırılınca 5 kat artış gösterimiş durumda.

Firmanın Türkiye çapındaki UTM cihazlarının, toplamda 370 bin 477 kötü niyetli yazılım saldırısını durdurduğu rapor edilmekte. Bu sayı 2017’nin ilk yarısında 233 bin 120 adet olarak raporlanmakta. Cryptojacking, yani kripto madencilik saldırıları ise Türkiye’yi en çok etkileyen saldırılar arasında. Farklı kaynaklardan da onaylanan bu bilgi, bize 2017’nin en yaygın yazılım saldırıları tipi olan fidye saldırıları yerine kripto madencilik saldırılarının geçtiğini ifade etmekte.

2018’in ilk yarısındaki en zararlı 10 yazılım listesinde beş sırayı yasadışı kriptopara madenciliği yapan kötü niyetli yazılımlar almakta. Saldırganlar işlemlerini iz bırakmadan gerçekleştirebildikleri yazılımlarla bu saldırıları gerçekleştirmekte. Bu durum da siber saldırganların ilgisini giderek daha fazla çekmekte ve kripto madencilik yazılım saldırıları Temmuz 2017’den beri gitgide yaygınlaşıyor.

WatchGuard kullanıcılardan gizli yasadışı kriptopara madenciliği saldırılarını engellemek için bazı güvenlik önerilerini de şöyle aktarmış:

  • Kimlik avı saldırılarına karşı kullanıcılarınızı veya şirket çalışanlarınızı mutlaka eğitin.
  • İstemcilerinizi hedef alabilecek gizli kripto para madenciliğini engellemek için sisteminizde bir antivirüs yazılımının yüklü olduğuna ve güncellemelerinin yapıldığına emin olun.
  • Güvenlik duvarınızın uygulama kontrolü, web filtresi ve antivirüs servisi özelliklerinin hepsini gözden geçirin ve güncellemeleri bu kısımlarda da takip edin.
  • Özellikle reklam botları veya web sayfaları üzerinden yapılacak olan saldırılar için güvenlik duvarınızda HTTPS içerik denetimi özelliğini aktif tutun.
  • Sunucularınızın ve istemcilerinizin işlemci kullanımını gözlemleyin ve kullanıcılarınızdan gelen, bilgisayarlarının yavaş çalıştığına yönelik şikayetleri dikkate alın. Bir işlemcinin gereğinden fazla kullanıldığını tespit etmeniz durumunda mutlaka güncel ve güvenilir antivirüs yazılımı ile bu cihazları tarayın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.