btbilgi

Otomotiv ve havacılık teknolojielri firması Rolls-Royce, en yeni ürünlerini İngiltere’de düzenlenen Farnborough Havacılık Fuarı’nda tanıttı. Bunların arasında ‘IntelligentEngine’ altyapısına dahil olan gelişmiş mini bir robot serisi bulunmakta. Bu robotlar farklı yetenekleri ile uçak motoru tamir süreçlerini kolaylaştırmak ve bu alandaki büyük maliyetleri düşürmek için tasarlanmış.

Bu robotlar bakım yapılması için motorun her seferinde uçaktan sökülme gereğini ortadan kaldırmakta. Bu teknoloji sayesinde uçak motoru bakım maliyetini düşürmek, motorun çalışma süresini uzatmak ve gereken bakımların hızlıca tamamlanmasını sağlamak mümkün olabilecek. Bu da havacılık firmaları açısından tamir süreçlerinde büyük kazanımlar elde etmek anlamına geliyor. Robot projelerinin Nottingham ve Harvard Üniversiteleri’nden akademisyenler ile Oxsensis, BJR Systems, Roke Manor gibi şirketlerle ortak hazırlandığı bilgisi verilmiş.

Sadece 2017 yılında bile AR-GE için 1,4 milyar sterlin yatırım yapan Rolls-Royce, bu robotları birkaç yıl içinde yaygın olarak devreye sokmayı hedeflemekte. Bahsedilen birbirinden ilginç tamir robotlarının bilgileri şu şekilde özetlenmekte:

SWARM

Bu minyatür robotların her biri yaklaşık 10mm çapında. İşbirliği içinde çalışabilen robotlar, bir “yılan” robot yardımıyla motorun içine bırakılıyor. Girdikleri ulaşılması zor yerlerde incelemeler yapabiliyorlar. Taşıdıkları küçük kameralarla operatöre canlı yayın yapan bu robotlar, motor bakımının uçaktan sökülmeden yapılmasına olanak sağlıyor.

INSPECT

Uçak motoru içinde kalıcı şekilde yerleştirilen bu periskop robotlar, kameraları ile motorun kendi kendini incelemesine imkan sağlıyor. Analiz edilen görüntüler motordaki çeşitli bakım ihtiyaçlarını merkeze bilgi verebilmekte. Bu robotlar kurşun kalem boyutunda ve motorun içinde oluşan aşırı sıcaktan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış.

Uzaktan Kumandalı Metal Onarım Robotları

Bu serideki robotlar uçak motoru mühendisleri tarafından uzaktan kumanda edilebilmekte. Parçaların tıraşlanması için lazer kullanılması gereken kompresör kanatçığının onarımı gibi zor işlemler bile uzaktan gerçekleştirilebilmekte. Bu robotlar uzman olmayan yerel ekipler tarafından motorun içine yerleştiriliyor. Ardından Rolls-Royce Uçak Süreklilik Merkezi’ndeki uzman mühendisler uzaktan bağlanıp operasyonları yapabiliyor.

FLARE

Bu serideki robotlar endoskop gibi motorun içinde dolaşabilen birer yılan şeklinde. Robotlar motorun içinde gezinerek onarıma ihtiyaç duyulan yerleri buluyor. Ayrıca hasar görmüş termal kaplama onarımı gibi bazı işlemleri de yapabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.