btbilgi

BT sektörünün en büyük firmalarından KoçSistem, “Dijital İş Gücü” (RPA- Robotic Process Automation) adı verilen yapay zeka destekli yazılım robotlarını aktif şekilde kullanmaya başladı. KoçSistem Veri Merkezi’nde devreye sokulan uygulamalar rutin süreçleri otomatize etmeye yarıyor. Çalışanların rutin işlerini ve operasyonel yüklerini azaltan bu teknoloji sayesinde hem iş süreçleri hızlanıyor hem de çalışanlar katma değer üretecekleri işlere odaklanabiliyor.

Dijital İş Gücü sisteminin avantajları şu şekilde özetlenmiş:

  • Uygulamalara yapılacak işlemleri öğretmek hızlı gerçekleşiyor,
  • Uygulamalar eğitimden itibaren hemen çalışmaya başlayabilmekte,
  • Firmalar uygulamalra büyük yatırımlar yapmaz, uygulama çalıştığı kadar ücret alır ve şirketler uygulamaları kullandığı kadar ödeme yapar,
  • Uygulamalar gerektiğinde çoklu görevler yapacak şekilde eğitilebilir,
  • Uygulamalar her türlü rutin işlerinin üstesinden gelebilir,
  • Çalışanlar ofis dışındayken bile uygulamalar 7/24 çalışmaya devam eder,
  • Süreçler kolayca izlenir, anlık olarak raporlanabilir.

Dijital İş Gücü sisteminin kurumlarda yüzde 200’den fazla verimlilik artışı sağlayabileceği öngörülmekte. Geliştirilen uygulamalar sigorta, finans, otomotiv, enerji, perakende gibi pek çok sektörde kendine çalışma imkan buluyor. Kurumlarda muhasebe, finans, satın alma, insan kaynakları, BT ve operasyon gibi bölümlerde tekrarlanan ve iş yükü yaratan süreçlerde 10 kata kadar daha hızlı ve hatasız olarak işlem yapılabildiği aktarılmış.

RPA teknolojisinde yazılım arayüzü bir insanın etkileşim hareketlerini birebir taklit edebiliyor. Uygulamalar kurumdaki herkesin anlayabileceği şekilde basit ve sorunsuz bir biçimde çalışarak sorunları minimuma indirmekte. Dijital İş Gücü uygulamaları sayesinde çalışanlar rutin işlerle vakit kaybetmek yerine, yeni fikirler üretmeye daha çok odaklanabilir hale gelecek. KoçSistem bu teknolojinin tamamını yerli insan kaynağı ile hayata geçirdiği için, müşterilere daha kapsamlı ve uygun bütçeli hizmet verilebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.