btbilgi

Elektrikli araç devrimi çok farklı kanallardan genişleyerek devam ediyor. Burada rekabet haline olan sadece otomobiller değil. Otobüsler ve kamyonlar, hatta gemiler bile bu pazardaki yerlerini yavaş yavaş almaya başlıyorlar. Her ne kadar otomobiller hep ön planda olsa bile, özellikle elektrikli otobüs pazarındaki oyuncular hızla ilerlemekte.

Daha önce Çin’in Shenzen şehrinin tüm otobüslerinin 2018’de elektrikliye döneceğini duymuştuk. Bu alanda BMW ve Daimler gibi devler yatırımlar yapmakla meşgul. Artık deneme yanılma ve prototipleme dönemi çoktan geçti, artık şehirler giderek artan ölçeklerde elektrikli otobüs kullanma hedefleri duyurmaya başladı. Bunlara ek bir pazar öngörüsü Bloomberg New Energy Finance’dan (BNEF) geldi.

BNEF’in raporuna bakılırsa 2030 yılında yeni araba satışlarının yüzde 28’i elektrikli modeller üzerinden gerçekleşecek. Bu oranın 2040 yılında yüzde 55’e yükselmiş olacağı tahmin edilmekte. Fakat asıl yatırımın otobüs tarafında yapılacağı öngörülüyor. BNEF, 2030 yılına geldiğimizde yeni otobüs satışlarının yüzde 84’ünün elektrikli modeller olacağı tahminini belirtilmekte.

Raporda bu iddialı tahminin arkasındaki sebep şu şekilde açıklanmakta: “BNEF’in analizine göre elektrikli otobüsler elektrikli otomobillerden çok daha yüksek oranla yaygınlaşacak. Analiz sonuçları 2019 itibarı ile elektrikli otobüslerin işletme maliyetlerinin, tüm olası şarj altyapısı senaryolarında bile geleneksel belediye otobüslerinden daha düşük çıkacağını göstermekte. Çin’de daha şimdiden 300 bin’den fazla elektrikli otobüs bulunmakta. 2020’lerin sonuna doğru elektrikli modellerin küresel pazarda, benzinli ve dizel modellere göre ezici bir üstünlüğe sahip olacağı öngörülmekte.”

BNEF raporunda Çin’in 2017 küresel elektrikli otobüs satış oranlarında yüzde 99 ile liderliği elinde bulundurduğuna dikkat çekilmekte. Diğer ülkelerin Çin’i takip ececeği ve 2040 yılında tüm dünya çapında otobüs filolarının yüzde 80’inin elektrikli modellerden oluşacağı tahmin ediliyor. Bu gelişmenin küresel enerji piyasalarına da etkisi olacağı aktarılmakta. 2040 yılında kullanılacak elektrikli otobüslerin tamamının 2.000 TW/saatlik elektrik harcayacağı, bunun da küresel elektrik ihtiyacını yüzde 6 oranında artıracağı hesaplanmış. Fakat tüm bu otobüslerin elektrikliye dönmesi, günde 7,3 milyon varillik fosil yakıtın tüketimden kalkması anlamına da geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.