btbilgi

Eğer internet üzerinden müzik dinlemekten hoşlanıyorsanız, streaming müzik servislerini sıkça kullanıyorsanız veya yenilikçi cihazlara meraklıysanız Orbit tam size göre olabilir. Bu cihaz kullanıcıların dijital müzik üzerinde farklı bir fiziksel kontrol sağlamaları için tasarlanmış. Eski radyoların döndürmeli kanal arama ve ses düğmelerini anımsatan cihaz, Belçikalı tasarımcı Senna Graulus tarafından hayata getirilmiş.

Orbit cihazı streaming müzik servislerinin en çok kullanılan özelliğine bağlı çalışmakta, bu da çalma listeleri (playlist). Kablosuz kontrol cihazı sayesinde seçtiğiniz çalma listesindeki şarkılar akarken durdurabilir, başlatabilir, ses seviyesini ayarlayabilir ve şarkılar arasında ileri geri gidebilirsiniz. Çalma listeleri açısından cihaz bazı gelişmiş özellikler de sunuyor. Mesela dinlemekte olduğunuzdan farklı listelere geçebilir, benzer şarkıları keşfedebilir ve kendi listenize ekleyebilirsiniz.

Cihaz tüm bunları epey sıradışı fiziksel hareketler sonucunda gerçekleştiriyor. Orbit iki parçadan oluşmakta, taban ve çember parçaları. Çember kontrol parçasını tabandan çıkardığınızda müziği başlatıyor, yerine geri koyunca ise durduruyorsunuz. Çember parçasını kendi etrafında döndürerek ses düzeyini ayarlayabilir, tabanın etrafında çevirerek farklı listeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Çemberi tabandan uzaklaştırmak ise yeni şarkı keşif modunu devreye sokuyor.

Tasarımcısı Graulus cihazla ilgili şunları söylüyor: “İnternette tonla farklı teknoloji firmasının gelecekle ilgili vizyonlarını sunduklarını görmeniz mümkün. Ben bu projeye bu türden gelecek vizyonlarını gözlemleyerek başladım. Geleceğin arayüzleri ekranlar ve dokunmatik teknolojilerden oluşuyor gibi gözüküyor. İnteraktif banyo aynalarından dokunmatik konveksiyon ocaklarına ve buzdolabı yüzeylerine kadar her yerde bunları bulmak mümkün. Bu firmaların fiziksel ve ele alınabilir çözümlerden uzaklaşmakta olduğuna inanıyorum. Bana sorarsanız fiziksel etkileşimler geleceğin dijital dünyasında her zamankinden daha fazla önem taşıyacak.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.