btbilgi

Türkiye Bilişim Vakfı’ın (TBV) ilkini geçen yıl düzenlediği KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması bu sene tekrar yapılacak. Yarışma matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eğitim oyunlarının geliştirilmesi ve ödüllendirilmesi için planlanmış. Yarışma ilkokul, ortaokul ve lise eğitim düzeylerinde gerçekleştirilecek. Ana amaç ise bilişim teknolojilerinin eğitimdeki önemini ve katkısını vurgulamak, bu alanda fikir üreten, dijital oyun geliştiren ve uyarlama yapan kişi ve kurumların çalışmalarına güç katmak olarak özetlenmekte.

Yarışmanın başvurusu 23 Temmuz 2018 tarihinde başlatıldı ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. İki kategoride gerçekleşecek yarışmaya, matematik ve fen bilimlerinde eğitici ve öğretici özellik taşıyan dijital oyun ya da dijital oyun fikri üretenler katılabiliyor. KOD Ödülleri Eğitim Oyunu Yarışması resmi sitesinden başvuru yapılabilen etkinliğin Altın Sponsorluğu’nu Türkiye İş Bankası, destek sponsorluğunu ise Netmarble Türkiye, Cocoon Ventures ve Medinova’nın üstlenmekte.

Toplam ödüllerin 90 bin TL’yi bulduğu yarışmada, Türkiye İş Bankası’nın özel bir ödül vereceği belirtilmekte. Yarışma jürisinde TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, Purple PAN Creative Agency Kurucusu ve Kreatif Direktör Ozan Aydemir, Bahçeşehir Üniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölüm Başkanı Güven Çatak, Türkiye İş Bankası Yetenek Yönetimi Bölümü Müdür Yardımcısı Niyazi Arda Aygül, ODTÜ Görsel-İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Kürşat Çağıltay ve İstanbul Enka Okulları Ortaokul Müdürü Dr. Özlem Mecit yer alıyor.

Yapılan açıklamada KOD Ödülleri yarışmalarında eğitim sistemimize yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi amaçlandığı aktarılıyor. Dijital oyunlar ile desteklenen eğitim modeli ile öğrencilerin sadece kuralları ve formülleri ezberlemekten öte aktif öğrenme sürecine girmeleri hedeflenmekte. Öğrencilerin oyunlaştırma projeleri ve yarışmalarla bir yandan keyifli zaman geçirmesi ve bir yandan da bu konularda yetkinliklerini geliştirmek için çaba göstermeleri amaçlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.