btbilgi

İnternet çağında markalar müşterileri ve takipliçeri hakkında devasa miktarlarda bilgi toplama şansına sahipler. Tüketicileri daha iyi tanıma fırsatı, internet ve sosyal medya olmadan asla bu derecede mümkün değildi. Fakat çok fazla veri toplamanın da kendince sıkıntılı yanları var. Toplanan tüketici verileri işlenmezse veya doğru şekilde analiz edilmezse çöp olmaktan başka şeye yaramayabilir. Araştırma firması Gemalto’nun son çalışması şirketlerin bu konudaki yaklaşımlarını ve bilinç seviyelerini ortaya koyuyor.

Gemalto’nun dünya genelindeki 1.050 BT uzmanı ile gerçekleştirdiği veri güvenliği araştırmasına göre, şirketlerin yüzde 89’u tüketici verileri analizinin onları rakiplerinden öne geçireceğini düşünmekte. İşin kötüsü şirketlerin yüzde 65’i bu verileri doğru analiz edemediğini düşünüyor. Araştırma raporuna bakılırsa Avustralya’daki şirketlerin sadece yüzde 47’si, Hindistan’daki şirketlerin ise yüzde 55’i topladığı tüketici verileri analiz etme yeteneğine sahip. İngiltere’deki BT uzmanlarının sadece yüzde 19’u şirketlerinin başarılı analiz becerisine sahip olduğunu düşünmekte.

İşin bir de güvenlik tarafı bulunmakta. Çalışanların yüzde 50 kadarı hassas verilerin nerede depolandığını bile bilmiyor. Katılımcıların yüzde 68’i ise şirketlerinin veri güvenliği kanunlarına tam uymadığını itiraf etmekte. Katılımcıların yüzde 90’ı şirketlerinin veri koruma yönetmelikleri ile uyumlu çalışmasını önemli buluyor ve bu durum veri güvenliği anlayışının geliştiğine işaret ediyor.

Araştırmaya göre BT uzmanlarının yarısına yakını, ağ güvenliğinin yetkisiz kullanıcıları şirket ağından uzak tutmak için etkili olduğunu düşünüyor. Buna rağmen katılımcıların yüzde 68’i, yetkisiz kullanıcıların kurumsal ağlarına kolayca bağlanabileceğine inanmakta. Bu oran, Avustralya merkezli şirketlerde yüzde 84 ile en yüksek durumdayken, İngiltere merkezli şirketlerde yüzde 46’ya düşüyor. Veri güvenliği konusunda en endişeli olan grubu ise İngiliz şirketler oluşturmakta. İngiltere kökenli katılımcıların sadece yüzde 24’ü şirketlerine bu konuda güvendiğini belirtiyor. Diğer yandan bu konuda en yüksek orana yüzde 65 ile yine Avustralya sahip.

Araştırmanın sonuçları ile ilgili bir açıklama yapan bilişim güvenliği çözümleri şirketi Komtera Teknoloji, şirketlerin topladıkları tüketici verileri analizi konusunda başarısız kaldıkça verilerin gerçek değerlerini asla bilemeyeceklerini savunuyor. Bu da hangi verilere hangi güvenlik kontrollerinin uygulanması gerektiğini de bilemeyecekleri anlamına gelmekte. Eksik ve zayıf güvenlik önlemleri de kişisel veri peşinde koşan hackerlar için büyük fırsatlar oluşturmakta. Çalınan veriler karanlık internette satılmaktan bireysel maddi kazanç elde etmeye veya rakip şirket itibarına zarar vermek için manipüle edilmeye kadar pek çok farklı şekilde kötü amaçlara alet edilebilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.