btbilgi

Son dönemlerde finans, kamu, enerji ve bilişim sektöründe siber saldırıların arttığına dair haberleri sıkça görüyoruz. Bunun sebebi bu alanalrdaki şirketlerin çok büyük miktarda değerli müşteri verisine sahip olmaları. Şirketler rakipleri arasından sıyrılmak için müşteri memnuniyetini arttırmaya çalışıyor ve mevcut müşterilerinden maksimum faydayı sağlamak da çok önemli bir konu. Bunu gerçekleştirmek için ise sağlam bir Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) altyapısı gerekli. Fakat bir o kadar daha önemli konu ise toplanan müşteri verilerinin korunması, güvenliği ve herkesin korkusu olan veri kayıpları.

Siber güvenlik alanında çalışan Platin Bilişim son altı ayda finans, bilişim, kamu ve enerji sektörüne ek olarak, hizmet ve havacılık sektörünün de veri kayıplarından muzdarip olduğunu belirtmekte. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğunun veri yedekleme yapmadığına da dikkat çekiliyor. Düzenli veri yedekleme konusunda ihmalkar davranan KOBİ’lerin yüzde 60 oranlarına vardığı bilgisi verilmekte. Veri kayıplarının en çok karşılaşılan çeşidinin ise hard disk bazlı veri kaybı olduğu aktarılmakta. Şirketlerin DLP (Data Loss Prevention), yani Veri Kaybı Önleme çözümlerine yeterince yatırım yapmadığı gözlemleniyor.

American Ponemon Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre, siber suçluların neden olduğu bir veri kaybında açıklamanın yapıldığı günde şirketlerin hisse fiyatı yaklaşık yüzde beş oranında değer kaybetmekte. Daha kötüsü ise müşterilerin markaya olan güvenlerinin kaybedilmesi. Rapora göre bu vakalarda tüketicilerin yüzde yüzde 10’u saldırı açıklayan ilgili kuruma yüz çeviriyor, yüzde 31’i ise kararsızlaşıyor.

Platin Bilişim veri kayıpları konusunda alınması gereken en acil önlemleri aşağıdaki gibi sıralamış:

  • Hard diskte herhangi bir nedenden dolayı veri kaybı meydana gelmişse, hiçbir müdahale yapmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışın.
  • Analiz sürecinin ardından veri kurtarma işlemlerinin acilen gerçekleştirilmesini sağlayın.
  • Verileri düzenli olarak yedekleyin.
  • Veri kaybına uğramamak için ileri düzey güvenlik sistemlerine yatırım yapın.
  • Veri Kaybı Önleme çözümlerini altyapınıza entegre etmeyi ihmal etmeyin.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.