btbilgi

ABD Uzay Araştırmaları Kurumu (NASA) her sene en iyi dahili buluşlara özel bir ödül veriyor. Ödülü seçen NASA Buluşlar ve Bilimsel Katkılar Kurulu, bu seneki 2018 Yılın Endüstriyel Buluşu (2018 Government and Commercial Invention of the Year) ödülünü bir uzay yağı ürününe vermeyi layık gördü. Fakat ‘yağ’ denilen bu madde evlerimizde kullandığımız yağlara doğal olarak hiç benzemiyor. Endüstriyel işler için üretilmiş materyal aslında nesneleri çok yüksek ve çok düşük ekstrem ısılarda yağlayabilmek için özel tasarlanmış.

NASA araştırmacılarının geliştirdiği uzay yağı, kendi kategorisinde dördüncü nesil bir ürün olarak kabul edilmekte. Eksi 148 dereceden artı 926 derece Celsius’a kadar dayanabilen ürün sadece geleneksel yağlama ürünlerine değil, ileri teknoloji ürünü grafit veya karbon bazlı nano materyallere göre de üstün özelliklere sahip.

Buluşun ardındaki kıdemli NASA araştırmacısı Christopher DellaCorte ürünle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “PS/PM400 nesnelerin kayan yüzeylerindeki sürtünmeyi ve yıpranmayı, grafit ve Teflon’a benzer şekilde azaltan bir yağlama materyali. Gelenseksel yağlar, madeni ve katı yağlar 300 derece Celsius’un üzerinde parçalanmaya başlarlar. Bizim geliştirdiğimiz materyalin sahip olduğu aşırı yüksek ısınma seviyesi potansiyeli, hareketli parçalara sahip yeni makinelerin uzayda kullanılması ile ilgili yepyeni tasarımlara yol açabilecek. Bu yağ Venüs’de kullanılacak araçlarda veya çok ısınan uzay gemisi motorlarında aktif soğutma sağlayabilecek özellikler barındırmakta.”

Hafif esprili şekilde uzay yağı da denilen PS/PM400, sadece havacılık ve uzay endüstrisindeki projelerde kullanılmayacak. Ürün daha şimdiden otomotiv sektöründe ürün geliştiren ADMA ve Hohman Plating gibi firmalara da lisanslanmaya başlanmış. Bu firmalar yağı egzos sistemi parçaları ve gaz dağıtım parçalarında kullanacaklar. Ürünün yakın gelecekte madencilik ve makine üretimi gibi farklı alanlarda da kullanılacağı tahmin edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.