btbilgi

ABD’nin Güney Carolina bölgesindeki Sullivan Adası, çok ilginç bir mimari yapıya ev sahipliği yapmakta. Ada olması dolayısı ile müthiş güzel deniz ve doğa manzalarına sahip bu bölge, sakin bir yaşam arayanların peşinde olduğu bir yer olarak biliniyor. Fakat bu bölgenin çok ciddi bir derdi var, fırtınalar. Fırtına sezonunda tam bir cehenneme dönen adanın kurtarıcısı, 1989’daki şiddetli Hugo Fırtınası sırasında ebeveynlerinin evini kaybetmesine şahit olmuş George Paul olabilir. Çünkü Paul’un Eye of the Storm isimli ev tasarımı, en şiddetli rüzgarlara bile dayanabiliyor.

Fırtınaya dayanabilen özel kubbe ev: Eye of the StormPaul’un işi mimarlık ve inşaat. Uzmanlığı ise kubbe şeklinde tasarlanmış yapılar. Anne babasının evi fırtınada yıkıldığından beri onların adadaki güvenliğini ön plana çıkartacak bir çare bulmak istiyormuş. Bu amaçla 1991 yılında mimar X Dilling ile işbirliği yapmış ve beraberce ‘Eye of the Storm’ adını verdikleri kubbe evi yaratmışlar. 650 ton ağırlığındaki Eye of the Storm, çevresindeki geleneksel tasarımlarda inşa edilmiş diğer binaların arasında fütüristik bir şekilde dikkat çekmesi ile tanınmaktaymış.

Fırtınaya dayanabilen özel kubbe ev: Eye of the StormBina inşa edilirken önce evin şeklini kabaca taşıyan bir şişme kubbe kullanılmıoş. Ardından duvarlar bu şişme balonun üzerine beton ve çelik ile sabitlenmiş. Orijinal şekli ve sıradışı inşa süreci haricinde, evin enerji tasarrufu açısından yüksek standartlar sunduğu da belirtilmekte. Evin içi ise okyanus akıntılarından ilham alınan organik kıvrımlı hatlar ile dolu. Şekli ve iç tasarımı ile, denizin ona fırlatacağı her şeye dayanbilmek gibi iddalı bir meydan okumada bulunmakta denilebilir.

Denizden sadece 70 metre uzaklıktaki yapı beton, çelik ve camın etkileyici bir birleşimi. 2.000 metrekrelik alana oturan Eye of the Storm binasının kendisi 331 metrekarelik yüzey alanına sahip. Zemin katı devasa bir yaşam ve mutfak alanına, ayrıca bir yatak odasına, iki banyoya ve bir depoya sahip. Üst kat ise üç yatak odası ve dört banyo/tuvalet barındırmakta. Kubbe binaların ortalarında destek kolonları olması gerekmediği için, alt kat uçsuz bucaksız doğa manzaralarının her noktadan görülmesini sağlıyor.

Fırtınaya dayanabilen özel kubbe ev: Eye of the StormDış alandaki 82 metrekarelik ahşap balkon bir gemi güvertesini andırmakta. Ana yatak odasının ise kendi 12 metrekarelik güverte balkonu bulunuyor. 2018’de iç ve dışı renove edilen muazzam kubbe ev, şu anda yaklaşık 5 milyon dolarlık bir fiyatla satışa çıkartılmış. Çevredeki komşular tarafından “Star Wars Evi” diye de bahsedilen Eye of the Storm pahalı belki ama en kötü fırtınaya dayanacak kaç tane ev var acaba?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.