btbilgi

İngiltere’de 16-22 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Farnborough International Airshow 2018 (FIA), dünyanın en büyük havacılık fuarlarından biri. 52 ülkeden 1.500 firmanın katıldığı fuarda en ilgi çeken alanalrdan biri ‘Innovation Zone’ (yenilikler alanı) olmuş. En yeni ve orijinal teknolojilerin sunulduğu bu alanda havacılık startup’ı Volerian farklı bir uçan araç tasarımı ile dikkat çekmeyi başarmış.

Yeni geliştirilen bir kanat teknolojisi sayesinde, Volerian yepyeni bir uçan araç kategorisi yaratmayı hedefliyor. Bu teknoloji şimdiye kadar görülmemiş bir güvenlik seviyesi, sessiz uçuş ve düşük enerji tüketimi ile ekonomik bir çözüm vaat etmekte. Karbon-fiberden üretilecek araç bildiğimiz geleneksel pervaneli veya kanatlı uçaklardan çok farklı görünüyor ve çalışıyor.

Volerian: Uçan araba konseptine sessiz ve güvenli bir yaklaşımSon yıllarda uçan arabalardan ve insan taşımak için tasarlanmış helikopter drone araçlarından bahsedildiğini sıkça duyuyoruz. Büyük havacılık, servis ve lojistik firmaları bu alanla yakından ilgilenmekte. Özellikle de yakın geleceğin uçan taksilerinin tasarlanmakta olduğu bir dönemde bulunmaktayız. Volerian bu döneme farklı bir yaklaşım getirmekte. Tasarladıkları uçan araç genişçe bir araba büyüklüğünde, pervanesiz olduğu için tamemen güvenli ve bir araba gibi kullanılacak kadar pratik. Elektrikle çalışıyor, çok sessiz ve fütüristik bilimkurgu filmlerinden fırlama gibi duruyor.

Volerian’ın aracında kalkış ve itiş sistemi, yüksek hızda titreşerek hava akışı yaratan bir dizi mini kanatçıktan oluşmakta. Bu kanatçıklar geniş bir yüzey oluşturacak şekilde yerleştirilmiş. Titreşen kanatçıklar özel bölmelerin içinde bulunmakta, yani biri kanat yüzeylerinin üzerine düşse bile yaralanma oluşmuyor. Ayrıca sistem iniş sırasında güç kaybetse bile, kanatçıklar hava akışını yönlendirerek bir paraşüt etkisi yaratacak. Böylece aracın gökyüzünden düşmesi imkansız hale geliyor.

Volerian: Uçan araba konseptine sessiz ve güvenli bir yaklaşımHenüz teknoloji geliştirme aşamasındaki olan aracın final versiyonunun, şimdiki demo halinden daha da güvenli olacağı bilgisi verilmekte. Firma ilk prototipin birkaç sene içinde üretilmesini, ilk bitmiş aracın ise 5 yıla kadar tamamlanmasını hedeflemekte. 10 yıl içinde de şehirlerin bu türden uçan araçlarla dolmasını hayal ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.