btbilgi

Sinema teknolojisi 2000’li yıllara kadar pek değişmeden geldi denilebilir. Film ruloları, takıldıkları kocaman sinema projektör cihazları ve parlak spot lambalarla perdeye yansıtılan kareler. 1999’da ilk dijital sinema teknolojisi yayılmaya başladı ve dijital projektörlerle çok kaliteli görüntüler elde edilmeye başlandı. Dolby ve IMAX gibi yenilikçiler sinema teknolojilerinde çok önemli adımlar atarak sinema salonlarını modernize etme görevini başarı ile gerçekleştirdiler. Şimdi sinemaları dönüştürme sırası Güney Koreli teknoloji firması Samsung ve geliştirdiği dev boyutlu Onyx Cinema LED cihazında.

Dünyanın en çok satan televizyonlarının üreticisi sinema perdelerini de, projektörleri de ortadan kaldıracak bir ürün geliştirmiş. Kapkara değerli bir taştan ismini alan Onyx Cinema LED, 10 metrelik (408 inç) bir ekrana sahip. Kullanılan LED teknolojisi mükemmel siyah seviyeleri, yüksek kontrast ve renk ayrıştırma özelliği sunması için baştan tasarlanmış. 146 foot-lamberts (500 candela/metrekare) seviyesindeki parlaklığı, standart sinema projektörlerinin 10 katı aydınlatma sağlayabiliyor. Karşılaştırma olarak, Dolby firmasının en üst seviye Christie dijital lazer projektörleri bile 38 foot-lamberts (130 candela/metrekare) seviyesinde ışık sağlayabilmekte. Onyx Cinema LED sistemi standart projektörlerin çoğunun sağladığı 2K çözünürlüğün ötesinde, 4K çözünürlük veriyor. Ayrıca 3D ve High Dynamic Range (HDR) desteği de mevcut.

Sistemin sinema salonu sahiplerine de getirdiği avantajlar var. Öncelikle bir projektöre veya özel bir arka odaya ihtiyaç kalmadığı için, yeni sinema salonları daha optimize şekilde tasarlanabilecek. Projektör odası yüzünden belli bir yükselikte sınırlanan en son sıradaki koltuklar, artık stadyum formatında daha yükseğe kurulabilecek. Böylece izleyiciler önlerindekilerin kafaları yüzünden ekranın bir bölümünü görmeme gibi sorunlar yaşamaycaklar. Ekranın kendisi yansıma engelleyici kaplamaya sahip olduğu için de salondaki ortam ışığından etkilenmyor. Ekran tek bir panelden değil de yanyana eklenmiş modüler panellerden oluştuğu için, bir panel bozulursa hemen yenisi ile değiştirilebilmekte.

Tüm bunlar Samsung’un LED ekran teknolojisi üzerinde yaptığı gelişmeler ile mümkün olmuş. Onyx Cinema LED sistemi evlerimizdeki ince televizyon setlerinden farklı bir tekniğe sahip. Bu teknoloji geleneksel LCD’den daha çok OLED teknolojisine yakın. Yani ekrandaki her piksel tek tek kapatılıp açılabilmekte. Bir diğer üstün özellik ise ekranın her açıdan ve her noktadan aynı parlaklık ve netlik ile izlenebilmesi. Kullanılan LED paneller standart projektör ampullerinden daha uzun ömürlü olduğu için de, uzun vadede salon işletmecileri açısından daha hesaplı olacaklar.

Henüz Onyx sinema sisteminin ilk nerede genel kullanıma açılacağı belli değil. İlk örneklerin daha pahalı olacağı ve bunları kuracak sinemaların daha pahalı bilet satacakları da tahmin edilebilir. Ama ne kadar zaman alırsa alsın, Samsung sinema deneyimini tamamen değiştirmeye kararlı gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.