btbilgi

Ericsson, Telstra ve Intel ortaklaşa yaptıkları denemelerde, Telstra’nın Avustralya’nın Gold Coast şehrindeki 5G İnovasyon Merkezi’nde bulunan bir ticari mobil ağdaki ilk uçtan uca yalın olmayan 5G (non-standalone) 3GPP veri çağrısını, birden fazla tedarikçili bir ortamda başarıyla tamamladı. Şirketler böylece 5G’yi laboratuvardan çıkarıp, gerçek dünyadaki bir mobil ağ ortamına taşımayı başarmış oldular.

Bu denemenin başarı ile sonuçlanması demek, ticari bir 5G ağ çağrısı için birden fazla şirketten alınması gereken temel bileşenleri bir araya getirerek 3,5GHz bandı üzerinden çağrı iletebilmek anlamına geliyor. Bu çalışma Stockholm’deki Ericsson Laboratuvarı’nda 6 Temmuz’da gerçekleştirilen veri çağrısının hemen ardından gerçekleştirildi ve ticari 5G ağlarını yaygınlaştırma çabalarına hız kazandırdı.

2018 yılı 5G teknolojileri için remen test yılı haline gelmiş durumda. 2017’nin Kasım ayında gerçekleştirilen 26GHz mmWave bandı üzerinden dünyanın ilk 5G çağrısından sonra, bu sene de dönüm noktaları ardı ardına geliyor. Ericsson iş ortaklarından Telstra 2018’in Mart ayında ilk 5G etkili herkese açık iletişim alanını kurdu. Ardından Şubat 2018’de Avustralya’nın ilk 5G bağlantılı arabası ve Mayıs 2018’de ilk 5G e-spor mobil oyun demosu gerçekleştirildi.

Ericsson, Telstra ve Intel, Telstra’nın 2019 yılı başında beklenen 5G ticari ağ lansmanından önce çoklu kullanım alanlarına dayalı 5G testleri yapmaya devam edeceklerini belirtiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.