btbilgi

Siz tatil yapsanız da, anlaşılan değerli bilgilerinizi çalmak isteyen kötü niyetli kişiler asla tatil yapmıyor. Uzun yaz tatilleri çalışanların olduğu kadar hackerların da sabırsızlıkla beklediği bir dönem haline gelmniş durumda. Tatillerinin arasına biraz iş sokuşturmak isteyen çalışanlar, genelde ofislerindeki güvenlik önlemleri ve sistemlerinden uzaklaşınca rahatlayıp siber tehditlere daha açık hale geliyorlar. Tatilde iş yapmak ama hackerların hedefi olmak istemiyorsanız, akıldan çıkartılmaması gereken bazı önemli noktalar var.

Bu konuda uyarılarda bulunan Cisco Türkiye, siber saldırıların en çok tatil dönemlerinde yapıldığına dikkat çekmekte. Bu noktalar sadece tatilde çalışmak isteyenler için geçerli değil. Cisco firması internete güvenli şirket ağlarından bağlanılmayan her yerde güvenlik risklerinin katlanarak arttığını hatırlatıyor. Her yıl Türkiye’de 77 milyonun üzerinde seyahat yapıldığı ve 25-44 yaş grubunun en çok seyahat eden yaş kategorisi olduğu bilgisi verilmekte. Bunların ciddi bir kısmı ofis dışında iş yapmak isteyen çalışanlardan oluşmakta.

Cisco Türkiye tatile çıkmaya hazırlanan çalışanlar için “Hacklenmeye karşı 6 maddelik uyarı listesi” hazırlamış:

  1. Herkesin erişimine açık ve güvenli olmayan kablosuz internet bağlantılarına güvenmeyin. Restoran, cafe, mağaza gibi açık ağlara bağlanan cihazlardan birine gelişmiş bir kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. Bu tür bir ağa bağlandığınızda o kötü yazılımlar önce sizin bilgisayarınıza, ardından da şirket ağınıza yayılabilir.
  2. Tatile çıkmadan önce verilerinizi yedekleyin. Şirket çalışanıysanız, üzerinde çalışacağınız bütün belge ve verilerin şirket depolama alanında bulunduğundan emin olun. Girişimci olarak çalışıyorsanız, verilerinizi evde bırakabileceğiniz harici bir belleğe yedeklemeyi unutmayın.
  3. HTTPS işaretli (HTTP Secure), güvenli ve şifreli olduğunu iddia eden web sitelerine bile şüphe ile yaklaşın. Şifreleme işlemi kullanıcının gizliliği açısından daha iyi olsa da, hackerlar tarafından her geçen gün daha fazla kullanılır hale geldi. Bağlandığınız ve daha önceden bilmediğiniz internet sitelerine dikkat edin, hepsi ilk bakışta güvenli görünüyor.
  4. İş dışında başka bir amaçla kullanılan hiçbir cihaz üzerinde çalışmamanızda fayda var. Otel, kütüphane, ortak çalışma alanı gibi yerlerde herkesin kullanımına açık olan bilgisayarlardan uzak durun. Böyle bilgisayarlardan iş ile ilgili ileti ya da belge göndermemeyi tercih edin.
  5. Birçok şirketin iş politikalarında, iş ile ilgili tüm iletişimin -e-posta yoluyla ya da başka bir uygulama üzerinden- şirket hesaplarından yapılması gerektiğini belirtilir. Fakat acil ve önemli bir gönderim yapmanız gerektiğinde ve şirket hesabına bağlanmakta sorun yaşadığınızda kişisel hesaplarınızı tercih ediyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda iletinin gönderilmesinin bu riske değip değmeyeceği konusunda iki kez düşünün.
  6. E-posta veya diğer iletişim uygulamalarında banka, kart, kimlik bilgilerinizi, kullanıcı adı ve oturum açma şifreleriniz gibi hassas bilgilerinizi paylaşmayın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.