btbilgi

Kullanıcılar her türlü işleri için ilk olarak ellerinin hep altında bulunan akıllı telefon ve tabletlere yöneliyorlar. Mobil cihazların günlük hayatımızdaki yaygınlığı, davranış biçimlerimizi de kalıcı şekilde değiştirmekte. Bu değişimlerden biri de finans kurumları ve kanalları ile olan etkileşimimiz. Yeni bir araştırma Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların müşterilerinin mobil bankacılık ile daha çok işlem yaptıklarını ortaya koymakta.

Küresel dijital pazarlama platformu SEMrush, Türkiye’nin önde gelen bankalarının dijital karnesini çıkartan bir çalışmaya imza atmış durumda. Çalışma Türkiye’deki yer alan 9 bankanın son 3 yıllık online şube arama performansına odaklanmakta. Araştırma verilerine göre, Haziran 2014’den bu yana bankaları internette arama sayısı yüzde 40 oranında düşüş göstermiş. Buna karşın tüketicilerin web bazlı banka şubeleri yerine mobil bankacılık uygulamalarını tercih etmekte olduğu saptanmış.

Türkiye Bankalar Birliği’nin ‘Dijital, İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri 2018 Raporu’na göre, birliğe kayıtlı bankalardan 27’si internet bankacılık hizmeti verirken, 19’u mobil bankacılık hizmeti sunuyor. Aralık 2017 itibariyle yaklaşık 57 milyon internet bankacılığı müşterisinin yüzde 23’ünü oluşturan yaklaşık 13 milyon kişi, aktif olarak internet bankacılığını kullanıyor.  Kayıtlı mobil bankacılık müşterisi sayısı ise yaklaşık 45 milyonken, aktif kullanıcı sayısı ise 30 milyona yakın. Her iki kanalı da kullanan müşteri sayısı ise yaklaşık 8 milyon.

SEMRush bu rapordaki sonuçları birkaç sebebe bağlıyor. Bunlardan biri bankacılığın dijital dönüşüm sürecinde epey ilerlemiş olması. Bir diğeri fintech teknolojilerine yapılan yatırımın etkili olduğunun anlaşılması. Bankaların kendi güvenilir ve etkili uygulamalarını her geçen sene geliştirmesi ve güncellemesi verilen sebeplerden biri. Ayrıca tüketicilerin bilgisayarlarda kullanmaya uygun karmaşık web siteleri yerine, her an ellerinde bulunan mobil cihazların daha basit ve kolay kullanımlı mobil bankacılık uygulamalarına başvurmayı tercih etmeleri de bir başka geçerli neden.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.