btbilgi

Sosyal medya platformlarının insanlar üzerindeki etkileri hakkında çeşitli araştırmalar yapılmakta. Bilgisayar bağımlılığı, akıllı telefon bağımlılığı ve internet bağımlılığı gibi, sosyal medya bağımlılığı da son yıllarda üzerine epeyce konuşulan bir konu. BBC kanalının bağımlılıklar üzerine araştırmalar yaptığı “Panorama” adlı belgeselde dünyanın önde gelen sosyal medyalarından Facebook, Twitter ve Instagram incelenmiş. İnceleme sırasında Silikon Vadisi’nde çalışan uzmanlardan ve yöneticilerden dikkat çekici görüşler alınmış.

BBC’nin aldığı bilgiler genelde Instagram, Facebook ve Twitter gibi sitelerin bilinçli olarak insanları sosyal medya bağımlılığına yönelttiği üzerine. Mesela Facebook ve Twitter gibi sitelerde çok kullanılan ekranı sonsuza kadar aşağıya kaydırabilme fonksiyonunu bulan Aza Raskin, bu bağımlılık konusunda şu yorumda bulunmuş: “Sanki bilgisayarınızın arayüzüne bağımlılık yaratan bir kokain serpiştiriyorlar. Ve siz bu yüzden sürekli geri dönüp duruyorsunuz.”

Bir başka yorum da Jawbone ve Mozilla’nın eski yöneticisinden: “Teknoloji şirketleri sürekli insanları sosyal medyaya bağımlı yapmanın yeni yollarını arıyorlar. Örneğin sitenin renkleriyle oynuyorlar veya Facebook’da ki “Beğen” butonunun şeklini değiştiriyorlar”. Facebook’un “Beğen” butonunun yaratıcılarından Leah Pearlman, bu butonu yaratırken bağımlılık yaratacağını düşünmediğini fakat şimdi kendisinin bile bir bağımlı olduğunu söylemiş: “Kendim hakkında iyi hissetmeye ihtiyacım olduğunda hemen Facebook hesabıma bakıyorum.”

2012 yılında Facebook’ dan istifa eden mühendis Sandy Parakilas ise Facebook’un insanların kişisel verilerine karşı tavrını doğru bulmadığını belirterek, Facebook’un sosyal medya bağımlılığını bilinçli olarak desteklediğini anlatmış:” Facebook’un en büyük amacı insanların zamanını olabildiğince sitede harcamalarını sağlamak. Çünkü insanlardan topladığı bilgileri ilgilenen şirketlere satarak para kazanıyor. Böyle bir durumda insanların bağımlı olması şirketin yararına oluyor.”

Sandy, Facebook’un bu durumu hakkında ilk açıklama yapan Facebook çalışanı değil. Geçtiğimiz yıl Facebook’un eski yöneticisi Sean Parker da Facebook’un insan psikolojisinin hassasiyetinden faydalandığını söylemişti. Parker, Mark Zuckerberg ve diğer Facebook kurucuları ile yöneticilerinin bunun farkında olduğunu ama durumu değiştirmeye niyetleri olmadığını aktarmakta.

BBC’nin programı üzerine Facebook adına açıklama yapan bir sözcü, Facebook’un bağımlılık yarattığını inkâr ederken, Facebook ve İnstagram’ın en büyük amacının insanları birbirine yakınlaştırmak olduğunu söylüyor: “Sosyal medya platformlarının tek ve en büyük amacı birbirine uzakta yaşayan sevenleri bir araya getirmek ve aynı ilgi alanına sahip olan insanların buluşmasını sağlamaktır. Facebook’un verdiği tüm kararların arkasında bu sebep vardır ve bağımlılık yaratıp bunun üzerinden para kazanma kesinlikle söz konusu değildir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.