btbilgi

2018’in Nisan ayında Hollanda’da düzenlenen ‘Intertraffic Amsterdam’ fuarında çeşitli güvenlik ve akıllı şehir çözümlerini gösteren Ekin Teknoloji, şimdi de en kapsamlı sistemini tanıttı. “Dünyanın İlk ve Tek Tamamen Modüler Akıllı Şehir Mobilyası” olarak lanse edilen Ekin Spotter, daha güvenli akıllı şehirlerin yönetiminde büyük kolaylık sağlamak için tasarlanmış. Cihaz şehir sakinlerine daha kaliteli bir yasam sunmak için geliştirilmiş çevre algılama ve analiz özelliklerine bile sahip.

Ekin Spotter çeşitlendirilebilir farklı modülleri sayesinde, bir şehrin akıllı yönetimi için ihtiyaç duyulan trafik yönetimi, çevresel analizler ve şehir gözetimi fonksiyonlarını sağlamakta. Şehirlerde ihlal ve suç oranlarının takibini hızlandıracak yeni ürün, kayıp kişilerin bulunmasına da yardımcı olacak. Portatif bir direk gibi görünen cihaz caddelerden ara sokaklara, metrodan AVM’lere, havalimanlarından kamu binalarına, stadyumlardan sınır kapılarına kadar insan yoğunluğunun bulunduğu her noktada kullanılabilecek şekilde hazırlanmış.

Ekin Spotter sisteminin işe yarayacağı alanlardan bazıları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • 4K çözünürlüğündeki kamera ile kırmızı ışık ihlali, hız ihlali, plaka tespiti ve park yeri yönetimi,
  • Akıllı şehir ışıklandırması,
  • Trafik yoğunluk haritası çıkartılması için hareket verileri toplama,
  • Yüz tanıma modülü sayesinde, şüpheli bir kişinin saptanması ile otomatik olarak güvenlik güçlerine bilgi verebilme,
  • Yüz tanıma sistemi ile kayıt altına alınan kişinin hangi yaş aralığında olduğunu tahmin edebilme,
  • Yapay zeka kullanımnı ile tek bir kontrol merkezinde park, ortalama hız yönetimi, yanlış yol, yanlış şerit, nesne takibi, kaza, sabit fren algılama takiplerinin yapılabilmesi,
  • Çevresel analiz sensör modülleri ile bulunulan bölgede karbon salınımı, sıcaklık ve nem ölçümlemesi yapabilme.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.