btbilgi

İnternete bağlı her türlü cihazın güvenliği, hem ev hem de ofislerimizdeki paylaşılan verilerin güvenliğini sağlama açısından çok önemli. Kullanıcılar ise çoğu zaman çok basit önlemleri bile almayıp, kendilerini ve değerli kişisel verilerini tehlikeye atıyorlar. Siber güvenlik firması Bitdefender Antivirüs’ün Kuzey Amerika’daki 2 bin evden topladığı istatistikler bu gerçeği desteklemekte. Araştırmaya göre internete bağlı cihazlar arasındaki en zayıf şifreler yüzde 50 oranla yazıcı cihazlarına ait.

Araştırma sonuçları, yazıcı sahiplerinin cihazlarını aldıktan sonra sabit kullanıcı bilgilerini hiç değiştirmediğine ya da kolayca bulunabilecek şifreler seçtiklerini gösteriyor. Özellikle ev-ofis olarak kullanılan birçok evde bulunan yazıcılar, tıpkı diğer internet bağlantılı cihazlar gibi saldırılara açık durumda. Bu cihazları korumasız bırakmak, ev ağlarındaki diğer cihazları da güvenlik önlemleri olmadan çalıştırmakla eşit derecede tehlike yaratıyor. Hackerların okul, üniversite ve ofislerdeki yazıcılara sızıp kötü niyetli amaçlarına alet ettiği haberlerini daha önce görmüştük. Bir hacker 2017’de en az 160 bin yazıcıya erişip, uzaktan istediği mesajları bastırması ile dikkat çekmişti.

Yazıcı cihazları aracılığıyla ağların güvenlik önlemlerinin aşılması ve yazıcılarla aynı ağı kullanan diğer sistemlere saldırılması ciddi bir tehdit. Buna karşı bazı önlemler araştırma raporunda sunulmuş. İnternete bağlı tüm cihazlar için iyi bir şifre koruması kullanmak, ev ağını büyük bir tehditten korumak için iyi yöntemlerden biri. Ağdaki cihazlar kullanılmadığı zaman internete doğrudan erişimini kesmek ise işe yarayabilecek başka bir çözüm.

Bitdefender’ın araştırması sadece yazıcılar üzerine değil. Ama diğer ev ağı cihazları yazıcı cihazlara göre daha sağlam durumda. Raporda internete bağlı cihazlar arasından web kameralarının sadece yüzde 5’inin, depolama aygıtlarının ise sadece yüzde 2’sinin güvenilir olmayan şifrelere sahip olduğu belirtilmekte. Kullanıcılar evin içini gösteren bir pencere gibi görülen web kameraları ve kişisel verilerin bulunduğu ağ bağlantılı depolama cihazlarının güvenliği konularında çok daha dikkatliler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.