btbilgi

Bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un girişimciliği desteklemek için 2013’de başlattığı Pilot programı 6’ıncı senesinde desteklere devam ediyor. Yeni dönem girişimleri açıklanan girişim hızlandırma programında yapay zeka, büyük veri, görüntü işleme, ağ çözümleri gibi alanlarda uygulama geliştiren teknoloji odaklı 11 ekibe destek sağlanacak. Ekipler toplamda 990 bin TL nakit desteği dışında, Türk Telekom’ın sağlayacağı iş birliği fırsatlarına da erişecekler.

Pilot programının 6’ıncı dönemi için başvurular değerlendirilirken, “fikrin yenilikçiliği ve uygulanabilirliği, faaliyet gösterilen pazarın büyüklüğü ve büyüme potansiyeli, iş modelinin tutarlılığı, ‘Ana Fonksiyonlara Sahip Ürünün (MVP)’ başarı potansiyeli ve ekibin yetkinliği” kriterleri ön planda tutulmuş. Yeni dönemde programa katılan girişimler şu şekilde listelenmekte: Akaunting, Botart, Gigbi, Glamy, Netbox, Octovan, Partymag, Playz, Pollective, Reminis ve Ulak.

Bu girişimci ekipler iş fikirlerini gerçeğe dönüştürebilmek amacıyla çeşitli konularda uzmanlarından 12 haftalık bir eğitim alacaklar. Bu sürede Türk Telekom yöneticileriyle çalışma fırsatı yakayacak girişimciler, ekosistemin önde gelen yatırımcılarından mentorluk desteğine de kavuşacaklar. Girişimlerin her birine 90 bin TL nakit desteğinin dışında ofis alanı, 100 bin dolar değerinde bulut hizmetleri, mobil iletişim paketi ve projelerinin tanıtımı için iletişim desteği de verilmekte.

Programı başarı ile tamamlayan girişimci ekipler bu süre boyunca geliştirdikleri Ana Fonksiyonlara Sahip Ürün (MVP) ve iş modelini, seçkin yatırımcıların katılacağı ‘Demo Günü’ etkinliğinde sunacaklar.

Türk Telekom girişimci hızlandırma programı Pilot bugüne kadar toplam 45 girişime destek vermiş durumda. Bu girişimlerden 12 tanesi yatırım almayı başarmış. Program dahilinde sadece 2017 yılında bile 174 kişiye istihdam sağlanmış ve 12 milyon TL’lik ciro elde edilmiş. Türk Telekom’un bu süreçte girişimlere toplamda 2 milyon TL nakit desteği verdiği de aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.