btbilgi

Kriptoparalar yükselen değerleri nedeniyle dünya çapında büyük ilgi görüyor. Özellikle çok değişken değerlenmesi ile Bitcoin başta olmak üzere Etherium, Ripple, Monero gibi dijital paralar herkesin ilgisini çekmekte. Bu paraların üretilmesini ifade eden kriptopara madenciliği de son dönemin en popüler işlerinden. Fakat kriptoparaların üretilmesi için gereken büyük bilgisayar işlemci gücü yüzünden, kötü niyetli kişiler başkalarının sistemlerini uzaktan çalıştırma yolu ile yasadışı işlemler yapmakta. Bu işlemlerin yapılmasını sağlayan en tehlikeli zararlı yazılımlardan biri de CoinMiner.

Siber güvenlik firması ESET’in tespitlerine göre CoinMiner 2017’nin son aylarından başlayarak, 2018 yılının ilk yarısında küresel olarak bilgisayarlara en çok bulaşan zararlı yazılım haline gelmiş durumda. Yasadışı kriptopara madencileri CoinMiner’ı kullanarak, masum bilgisayar kullanıcılarının bilgisi olmadan bilgisayarlarının arka planında madencilik hesaplamalarını gerçekleştirmekteler.

Firmanın yayımladığı Şubat ayı küresel tehdit raporunda CoinMiner yüzde 17,77’lik oranla, dünyada en çok görülen siber tehdit şeklinde saptanmıştı. 2018 Haziran Tehdit Raporu ise kötü niyetli yazılımın etkisini biraz düşmüş göstermekle beraber, yüzde 5.67’lik oranla birinciliği korumaya devam etmiş. Yani bu zararlı kripto madencilik yazılımı dünya çapında en yaygın görülen siber tehditlerin başında yer almakta.

Eset bu türden kötü niyetli yazılımlara karşı korunmak için öncelikle işletim sistemi yamalarının yapılmasını tavsiye etmekte. Ayrıca bilgisayarda kullanılan yazılımların güvenlik güncellemelerinin takip edilmesi de önemli. Tüm büyük antivirüs firmaları, bu zararlı yazılım ve benzerlerine karşı önlem alıyorlar. Fakat siber korsanlar bu alınan önlemlere karşı yazılımların değişik versiyonlarını ürtmekteler. Bu yüzden de proaktif güncelleme yapan antivirüs ve internet güvenliği yazılımlarının kullanılması önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.