btbilgi

Kariyer.net tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan İstihdam Endeksi, istihdam piyasasına ilişkin güncel verileri paylaşmaya ve yeni iç görüler çıkartmak için faydalı bir rapor. Haziran ayında yayımlanan rapora göre yeni iş ilanı sayısı 16 bin 954 olarak gerçekleşmiş. Yeni iş ilanlarında iş günü ortalamasına bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında artış yaşanırken; Ramazan Bayramı ve diğer mevsimsel etkiler nedeniyle, bir önceki aya göre yüzde 8 oranında düşüş görülmekte.

Şirketlerin en çok ihtiyaç duyduğu pozisyonlarda Tekstil Mühendisliği, var olan ihtiyacın iki katına çıkmasıyla geçen yıldan bu yana en çok artış görülen pozisyon olarak dikat çekiyor. Sosyal Medya Uzmanlığı yüzde 62’lik artışla ikinci sırada yer alırken, ilk 10’a giren diğer pozisyonlar şöyle sıralanmakta: Üretim Operatörü, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi, CNC Operatörü, Ziraat Mühendisi, Sistem Mühendisi, İş Analisti, Yazılım Geliştirme Mühendisliği ve Muhasebe Müdürü.

Haziran ayında en fazla başvurulan mühendislik pozisyonları ise Yazılım Geliştirme Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği. Bu iki pozisyona yapılan başvurular, bir önceki aya göre yüzde 20 oranında artmış durumda. Bu pozisyonları yüzde 17 artışla Sistem Mühendisliği, yüzde 15 artışla Makine Mühendisliği ve yüzde 14 artışla Yazılım Mühendisliği pozisyonları izlemekte.

Başvuru yapan adayların özgeçmişlerinde en fazla yer alan bölümler incelendiğinde ise İşletme, İktisat ve Makine Mühendisliği bölümlerinin ilk üç sırada yer aldığı görülüyor. Diğer bölümler şöyle sıralanmakta: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Maliye, İnşaat Mühendisliği ve Elektrik/Elektronik Mühendisliği.

Veriler sektör bazında incelenince, istihdamdaki canlılık Tekstil, Turizm ve Bilişim sektörlerinin etkisi ile oluşmakta. En çok ilan bu üç sektörde yayınlanmış. Bu da istihdam ihtiyacının en çok arttığı sektörler arasında bunların ilk 3’te yer alması anlamına geliyor. Bilişim sektörüne ilişkin Kariyer.net verilerinin ve bu sektördeki artışın; Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘2017 Bilgi ve İletişim Teknoloji Sektörü Pazar Verileri’ ile de örtüştüğü gözlemlenmiş. Bu verilere göre Bilişim sektörü bir önceki yıla oranla yüzde 18,2 büyümeyle 116,9 milyar TL’ye ulaşmış. 2017’de sektörün toplam istihdamı ise 128 bin kişiye çıkmış durumda

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.