btbilgi

Bugüne kadar Furby oyuncaklardan üretilmiş ürkünç orglardan, orijinal siberpunk saksafonlara kadar birçok ilginç müzik aleti üretilmişti. Fakat MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) yapılan ve uzayda test edilecek bir deney ürünü olan “Telemetron” ilginçlikte hepsini geride bırakıyor. MIT Media Lab araştırmacılarından Sands Fish ve Nicole L’Hullier tarafından tasarlanan Telemetron, yerçekimsiz ortamda çalınmak için yapılan ilk müzik aleti denilebilir.

Astronotlara özel olarak tasarlanan Telemetron bildiğiniz telli, tuşlu veya üflemeli müzik aletleri gibi çalınmıyor. Telemetron farklı yönlere farklı hızla çevrilerek kullanılıyor. Beşgen şeklinde on şeffaf yüzeyi olan bu kutu gibi müzik aletinin içinde rüzgar çanları bulunuyor. Rüzgar çanları tek başlarına ses çıkaramıyorlar, fakat rüzgar çanlarında bulunan jiroskoplar sayesinde bu rüzgar çanlarının hareket yönü ve hızı tespit edilebiliyor. Tespit edilen bu rotasyonal hız bir bilgisayara aktarılıyor ve bu bilgisayarda çanın hızı ve yönü sese dönüştürülüyor.

Uzay çalgısı şimdilik sadece yapay sıfır yerçekimini deneyimlemeyi sağlayan parabolik uçuş testlerinden geçmiş. Teknolojik müzik aleti henüz uzayda test edilmiş değil. Şimdiye kadarki testlerden bile bir çok şey öğrendiklerini belirten Sands, Nicole ve kendisinin Telemetron’u geliştirmek ve yerçekimsiz ortamda kullanılabilen başka şeyler yaratmak için çok heyecanlı olduklarını söylüyor. Uzaydaki insan yaşamının bilinmeyen bir çok yönü olduğunu ve oradaki insan psikolojisini anlamak istediğini söyleyen Sands, sadece bu konuyu araştırıp sonuçlar üzerine tasarım yapacak olan bir dizayn şirketi kurmakta olduğunu da aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.