btbilgi

Energy Observer kendi türünün ilk ve şimdilik tek örneği. Bu gemi yenilenebilir enerji kaynakları ve çevrenin korunması konularında bir bilinçlendirme kampanyası olarak 2017’de denizlere açılmıştı. Fransa’dan başlayan yolculuğu 50 ülkede 101 şehir gezerek devam edecek. Toyota’nın desteklediği gemi, hem güneşten ürettiği enerji hem de deniz suyundan topladığı hidrojen sayesinde hiç sera gazı yaymadan yolculuğuna devam ediyor.

Gemi Fransa’nın Saint-Malo şehrinden yola çıktıktan sonraki en önemli duraklarından biri olan Venedik şehrine 6 Temmuz’da ulaşmış durumda. Akdeniz’i geçerek geldiği şehirde mürettebat gemiyi açık bir sergi alanı gibi düzenleyecek. Halka açılacak olan tekne, adapte edilen temiz enerji teknolojilerini herkesin görmesi için kullanılacak. Toyota da bu projeye sponsorluk yaparak, yenilenebilir ve temiz enerji konularına ne kadar önem verdiğini aktarmak istiyor. Firma özellikle hidrojen bazlı enerji teknolojilerine büyük yatırım yapmakta.

Energy Observer hayatına bir yarış teknesi şeklinde başlamış. Tekne daha sonra hem güneş enerjisi, hem rüzgar enerjisi, hem de dalga enerjisi üretecek şekilde yeniden tasarlanmış. Gemideki diğer enerji kaynağı olan hidrojen ise, deniz suyunun elektroliz yöntemi ile oksijene ve hidrojene ayrılması ile elde ediliyor. Ayrıştırılan hidrojen 350-700 bar basınçta, teknede bulunan 8 adet alüminyum/karbon fiber alaşımlı tankta depolanıyor. Gerektiğinde kullanılan bu hidrojen tankları sayesinde, teknede benzer bir batarya çözümüne göre yüzde 50’ya varan hafiflik elde edilebilmiş. Teknenin orijinali 24,38 metre uzunluktayken, modifiye edilmiş hali 30,5 metre uzunluğunda ve 12,80 metre genişliğinde.

Temiz enerji gemisi Energy Observer dünya turuna devam ediyorDünya gezisine 2019 yılında Kuzey Avrupa şehirlerine giderek devam edecek olan Energy Observer, Tokyo şehrinde düzenlenecek olan Dünya Olimpiyatları için 2020 yılında Japonya’ya yetişmeyi planlamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.