btbilgi

Gerçek dünya ile sanal ortamları, nesneleri ve karakterleri birleştirmek şirketler için çok sağlam bir iş geliştirme stratejisi haline gelebilir. Artırılmış gerçeklik (augmented reality) veya karma gerçeklik (mixed reality) denilen bu teknoloji, gittikçe daha fazla kuruluşun ilgisini çekmekte. Microsoft’un sponsorluğunda Harvard Business Review Analytic Services’in gerçekleştirdiği bir araştırma, şirketlerin bu konuya olan ilgilerini göstermesi açısından önemli.

Araştırmada farklı sektörlerden 250 kişi ve daha fazla çalışanı olan şirketlerle görüşülmüş. İmalat, mühendislik, perkande, savunma sanayi ve eğitim gibi sektörlerden şirketlerden 394 üst düzey yönetici çalışmada bulunmuş. Yapılan çalışmaya katılan şirketlerin yüzde 68’i artırılmış gerçeklik ve benzeri teknolojileri yakın gelecekte kullanacağını tahmin ediyor. Firmalar bu teknoloji ile üretilmiş çözümleri gelecek 18 aylık iş stratejilerinin bir parçası haline getirecekleri yönünde açıklamalar yapmakta. Bu şirketlerin yüzde 87 kadarı, çoktan bu teknolojileri işlerine uygulamak için gerekli araştırma, inceleme ve denemeleri yapmaya başladıklarını aktarmış.

Microsoft’dan Karma Gerçeklik GM Stüdyo Yöneticisi Lorraine Bardeen yapılan çalışmanın sonuçlarına dair şunları söylüyor: “Karma gerçeklik teknolojisi, çok değişik iş gücü senaryolarında işe yarayabileceğini ispatlamaya başlamış durumda. Bu teknolojiler hem geliştiriciler, hem de şirketler tarafından büyük ilgi ile karşılanıyor.”

Bu iş gücü senaryolarından bir çoğu, en ön planda gözüken çalışanları içermekte. Bu çalışanlar standlarda, tezgahların arkasında, alanda, üretim bantlarında çalışanlar veya müşteri peşinde koşan satış danışmanları olabiliyor. Microsoft özellikle bu alanda geliştirmeye devam ettiği HoloLens artırılmış gerçeklik gözlükleri ve yazılımları ile ön planda çalışanları desteklemek istiyor. Araştırmalara göre en göz önünde çalışanlar, dünya çapındaki toplam iş gücünün yüzde 80 civarını oluşturmakta. Bu çalışanların her an görsel donelerle desteklenen güncel bilgiye ihtiyaçları olabiliyor.

Karma ve artırılmış gerçeklik henüz son kullanıcı seviyesinde yayılacak bir teknoloji değil. Sanal gerçeklik (virtual reality) o noktada daha agresif şekilde pazarlanan alternatif bir teknoloji. Fakat karma teknolojinin çalışanlar açısından çok daha uygun çözümleri yakın gelecekte sunması beklenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.