btbilgi

Eğer ölmeden önce uçan otomobilleri görmeyi bekleyen bir hayalperest iseniz, size hem iyi hem de kötü haberlerimiz var. Kötü haber, bilimkurgu filmlerinde ve dizilerinde sıkça görmeye alıştığımız anlamda uçan arabalara daha çok var. Belki uçan drone araçlarının insan taşıyan büyüklerini yakın gelecekte görebileceğiz. İyi haber ise, uçan arabadan daha yüksek ihtimalle uçan tren görme şansımız var. Bu da AKKA Group isimli bir firmanın hayali sayesinde gerçek olabilir.

Firmanın tasarladığı yeni uçak formuna “Link & Fly” deniliyor. Bu tasarım epey modüler olması ile dikkat çekmekte. Tasarımda geleneksel bir uçağın kanat, burun ve motorları alınıp birbirine bağlı bir parça oluşturulmuş. Yolcu ve yük taşıyan gövde ise ayrı bir parça haline getirilmiş. Uçak normalde tek parça şeklinde havalanıp iniyor. İnişten sonra yolcu taşıyan gövde bölümü kanatlardan ayrılıyor ve kendi kendine hareket edebilen tren benzeri bir başka araca dönüşüyor. Terminale veya başka bir destinasyona bu tren benzeri araç ile gidebiliyorsunuz.

Tam tersi taraftan da ilginç bir deneyim söz konusu. Bir uçağın yolcularının havaalanında birikip uçağa binmek için tola prosedürden geçmesine gerek kalmayacak. Tüm yolcular merkezi bir tren istasyonundan bu araca binecekler. Havaalanına gidiş sırasında tüm pasaport ve vize kontrolleri yolda biyometrik yöntemlerle yapılacak. Araç havalimanına vardığında belirlenmiş uçak modülüne gidecek ve monte olup direk uçuşa geçilebilecek. Bu süreç yüzünden bu çözüme bir nevi uçan tren denilmekte.

Tasarlanan Link & Fly çözümü yaklaşık bir Airbus A320 yolcu uçağı büyüklüğünde. Motorlarının kanatların üzerinde oluşu büyük ilgi çekiyor. Aracın kanat genişliği 49 metre, 34 metre uzunluğa ve 8 metre yüksekliğe sahip. Uçan tren kısa mesafeli uçuşlar için 162 yolcu taşıyabiliyor. Yolcu modülü çıkartılıp yerine kolayca bir kargo modülü takılabilmekte.

Fransız AKKA firması bu çözümü halen Boeing ve Airbus gibi havacılık devlerine sunmakta. Paris’de yaptığı bir açıklamada, firmanın CEO’su Maurice Ricci şunları söylüyor: “Arabalar elektrikli ve otonom hale geldikten sonra, ikinci en büyük dönüşüm uçaklarda gelişecek. Uçakların daha verimli, çevreye daha az zararlı ve daha sessiz olmaları gerekli. Bizim bu noktada yapmaya çalıştığımız, müşterilerimize bu geleceği işaret etmek denilebilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.